زهرا نادری مشاور تحصیلی

مشاور و برنامه ریز درسی موسسه یادگیری نوین یا یادوین

برای مشاور شدن در موسسه یادوین ،ساعاتی زیادی رو صرف آموزش کردم و در کار برنامه ریزی مهارت دارم و تکنیک های تست زنی رو می‌دونم .و به دروس انسانی مسلط هستم .

من در یکی از روستای شهرستان ملایر بدنیا اومدم و دوران دبستان در مدرسه روستا بودم .سال ششم ابتدایی در آزمون نمونه دولتی قبول شدم ،دوران راهنمایی در مدرسه نمونه دولتی گذشت و سال نهم باز آزمون دادم برای پذیرفته شدن در مدرسه نمونه دولتی.

زندگی تحصیلی خانوم زهرا نادری

یک ماه تحصیلی رشتم تجربی بود ولی علاقه ام سمت رشته انسانی می‌رفت.
اما هنوز دیر نشده بود که به این نتیجه رسیده بودم ،تغییر رشته دادم و از رشته تجربی آمدم رشته علوم و ادبیات انسانی .
سال کنکور من برام سال خیلی چالش برانگیزی بود
من دانش آموزی بودم که پایه های دهم و یازدهم اصلا درس نمیخوندم و به آینده ام فکر نمی‌کردم ‌‌،سطح درسی من در سال دهم و یازدهم خوب نبود و در این دو سال تحصیلی برای کنکور تلاشی نکردم .زمانی که من به خودم آمدم و تصمیم داشتم که درس بخونم تا در دانشگاه فرهنگیان قبول بشم یه جورایی دیر شده بود چون سطح علمی پایینی از پایه های دهم و یازدهم داشتم ،من از شهریور شروع کردم به درس خواندن
واقعا خیلی عقب بودم و از هرکسی که می‌پرسیدم که میتونم درسا رو تموم کنم و یه رتبه خوب بیارم بهم میگفتن با این شرایط سخته و نمیشه .

روزی که شروع کردم به خودم قول دادم که یه روز هم نباشه که تلاش نکنم و حداقل اینطوری در آینده شرمنده خودم نباشم که چرا تلاش نکردم ‌.من از روزی ۵ ساعت شروع کردم به درس خواندن اوایل برام خیلی سخت بود چون از فضای درسی دور شده بودم ،کم کم ساعت مطالعم افزایش پیدا کرده بود
آبان ماه به ۷ ساعت رسید
و از فروردین هم ساعت مطالعم به صورت میانگین ۱۱ ساعت بود ، توی مسیر کنکور شرایط سختی رو داشتم
ولی هیچ وقت کوتاه نیومدم چون درس نخوندن من شرایط رو عوض نمی کرد .
هرروز که میرفتم جلو با اینکه سخت تر میشد اوضاع، امتحانات مدرسه ،ازمون و اینکه حتی من درسای پایه هم بلد نبودم درسای دوازدهم هم اضافه شده بود اما ناامید نشدم و سعی میکردم که هرروز بهتر از دیروز خودم باشم تا بتونم بهترین خودم باشم ،ساعت مطالعم رو با دیروز مقایسه میکردم و سعی میکردم که هرطور شده رکورد دیروز خودمو بشکنم حتی اگه ۱۰ دقیقه بیشتر خواندن بود ،تعداد تست هایی که میزدم سعی میکردم روزی ۱۰ تا بیشتر از دیروز بشه و در نهایت با همین قدم های کوچک اما متوالی یه تغییر چشم گیری داشتم ‌‌، ساعت مطالعم از ۵ ساعت رسیده بود به ۱۱ ساعت و این برای من خیلی خوب بود .
بهترین مهم ترین عامل موفقیت من تلاش و پشتکارم بود
اینکه دیر شروع کرده بودم اما ناامید نمیشیدم و هرروز بیشتر تلاش میکردم ،یکی از چیزایی که خیلی بهم کمک کرد تا بتونم رتبه دلخواهم رو کسب کنم و در نهایت دانشگاه فرهنگیان قبول شم
علاقه من به درس ریاضی بود و این علاقه باعث شده بود من به این درس خیلی بها بدم و خب درصدی هم که توی کنکور کسب کردم از درس ریاضی رتبه منو جا به جا کرد ‌.
درس ریاضی رو با عشق می‌خوندم و چون بچه های رشته انسانی توی درس ریاضی اکثراً ضعیف هستن این برای من یه نقطه قوت خیلی خوبی بود و منم ازش استفاده کردم .

درس ریاضی رو من خیلی با دقت می‌خوندم و همه تست ها رو میزدم و بنظرم شیوه درس خوندم توی درس ریاضی باعث شده خیلی حرفه ای تست بزنم بدون اینکه کلاس خصوصی رفته باشم .

علاقه خیلی زیادی به این کار دارم و در تیم آموزشی یادگیری نوین هر روز این علاقه به لطف خدا بیشتر میشود دوست دارم به کسانی که توی این مسیر هستن کمک بکنم و تجربیات خودم و دیگران رو در اختیارشون بزارم ،گذاشتن تجربه در اختیار دانش آموز باعث میشه که آنها دیگر اشتباهاتی که هر کنکوری در مسیر کنکور انجام میدهد را تکرار نکنند و زودتر به هدفی که دارند برسند .

نظر خانوم زهرا نادری درباره‌ی کنکور

کنکور اولین آزمون ورود ما به یک اجتماع هست و یه چالشی هست که باید به خوبی حلش کنیم ،اما بنظرم تنهایی از پس این چالش به خوبی بر نمیایم و باید در کنار کسی باشیم که این راه رو رفته باشه و از پیچ و خم این مسیر آگاه باشه
اینطوری خیلی راحت حلش میکنیم ‌.
سال کنکور ،سال آزمون و خطا کردن نیست ،پایه های دهم و یازدهم فرصت خوبی هستن برای آزمون و خطا اما وقتی به سال کنکور میرسیم نباید آزمون و خطا کنیم بلکه باید به اون روش و شیوه ای که دیگران رفتند و موفق شدند ما هم باید همون روش رو الگوی خودمون قرار بدیم در غیر این صورت با آزمون و خطا کردن شخصی وقت رو تلف کردیم و زمان زیادی برای ما باقی نمانده است.

نظر در مورد حذف دروس عمومی ها در کنکور :

حذف دروس عمومی از این نظر که برای بچه های انسانی سه کتاب حذف شده است : ادبیات فارسی ،دین و زندگی ،زبان انگلیسی
فرصت خیلی خوبی هست چون می‌توانیم وقت این درسا رو به دروس اختصاصی بدیم
و از همه مهم تر با توجه به اینکه متقاضیان رشته انسانی در درس زبان انگلیسی ضعیف هستند کمک شایانی هست و یکی از دروس سخت حذف شده است .

درس علوم و فنون ادبی که ضریب درسی ۸ رو به خودش اختصاص داده ،درس مهارتی می باشد
به این معنا که در بخش آرایه های ادبی باید با تکنیک رد گزینه آشنا باشیم .
و در بخش عروض و قافیه باید در حل تست سرعت خودمون رو افزایش بدیم و حتما از پایه شروع به خواندن کرده باشیم ،عروض و قافیه پایه دهم و یازدهم مقدمه ای می باشید برای یادگیری عروض دوازدهم و به هیچ عنوان نمیشود پایه دهم و یازدهم را کنار گذاشت و پایه دوازدهم را فقط خواند .

درس ریاضی در رشته انسانی به دلیل اینکه اکثر بچه ها ضعف دارند و درس ریاضی براشون یه چالش خیلی بزرگ هست یه برگ برنده هست برای دانش آموزانی که به این درس علاقه دارند و وقت زیادی برای این درس خیلی مهم میزارند .

به عقیده من شیوه خواندن و مطالعه کردن درس ریاضی برای کسب درصد خوب در کنکور سراسری تمرین کردن هست ،یعنی دانش آموز باید تست را حداقل دو بار برای خودش حل کند و با تمرین کردن زیاد میتوان در این درس ماهر شد و درصد خوبی کسب کرد .
در کنکور ۱۴۰۲ با تاثیر ۴۰ درصدی امتحانات نهایی مواجه هستیم و سهم کنکور سراسری ۶۰ درصد می باشد ‌.
لازم به ذکر هست که ۴۰ درصد امتحانات نهایی به صورت مستقیم در رتبه ما تاثیر خواهد گذاشت
بنابراین باید حواسمان به امتحانات نهایی باشد و نمونه سوالات امتحان نهایی سال های گذشته را حتما بخوانیم و مطالعه ای روی آنها داشته باشیم
زیرا به ما کمک میکند تا متوجه بشویم طراح چگونه سوال طرح میکند و به نکات زیر کتاب توجه داشته باشیم
درس منطق و فلسفه کاملاً درس مفهومی هست و نباید اصلا آن را حفظ کرد ،در کنکور های سال های اخیر که برگزار شده است درس فلسفه منطق کاملا مفهومی طرح شده است و درصد خوب در این درصد رتبه را جا به جا می‌کند.
دانش آموزان نباید از خودشان انتظار این را داشته باشند که یک شبه به هدفشان برسند و قدم های ما باید کوچک و متوالی باشد ،موفقیت مجموعه ای از تلاش های کوچک است که هرروز و هرروز تکرار شده اند و متوالی بوده اند، هم‌چنین نباید از خودشان انتظار این را داشته باشند که بدون هیچ تلاش و پشتکاری به پیروزی برسند ،تنها در فرهنگ لغت میتوان پیروزی را قبل عمل دید .

شاید پیشرفت های روزانه و کوچک شما برایتان چشم گیر نباشد اما در واقع همین پیشرفت روزانه کوچک ،در طولانی مدت منجر به نتایج خیره کننده خواهد شد .
دانش آموزان نباید از خودشان انتظار این را داشته باشند که یک شبه به هدفشان برسند و قدم های ما باید کوچک و متوالی باشد ،موفقیت مجموعه ای از تلاش های کوچک است که هرروز و هرروز تکرار شده اند و متوالی بوده اند، هم‌چنین نباید از خودشان انتظار این را داشته باشند که بدون هیچ تلاش و پشتکاری به پیروزی برسند ،تنها در فرهنگ لغت میتوان پیروزی را قبل عمل دید .

شاید پیشرفت های روزانه و کوچک شما برایتان چشم گیر نباشد اما در واقع همین پیشرفت روزانه کوچک ،در طولانی مدت منجر به نتایج خیره کننده خواهد شد . هرروز خودتان را با دیروز خودتان مقایسه کنید نه با شخص دیگه ای .
اگه دیروز ۴ ساعت درس خوندید امروز سعی کنید رکورد دیروز خودتون رو بشکنید، حتی اگه ۱۰ دقیقه بیشتر ،اما حتما این کار را بکنید.

هیچ وقت امید خودتان را از دست ندهید و هر وقت شرایط سخت تر شد شما محکم تر ادامه بدهید در این صورت شما پیروز میشوید ‌.

به عقیده من ستاره در تاریکی می‌درخشد
وقتی شرایط برای شما سخت باشد
امکانات زیادی در اختیار نداشته باشید
و محدودیت هایی در تحصیل شما باشد

شما بهتر و بیشتر میدرخشید
از فرصت هایی که همیشه در اختیارتون هست به نحو احسنت استفاده کنید .
هیچ وقت نزارید بابت از دست دادن فرصت و وقتتون افسوس بخورید .

اینکه میگن وقت طلاست ،منظور این هست که ما با وقت میتونیم طلا به دست بیاریم .

هیچ وقت اجازه ندهید کسی رویا های شمارو ازتون بگیره ،وقتی یه رویا به ذهن شما میاد و شما در بدست آوردن و رسیدن به آن رویا علاقه مند هستید و خواهان این هستید که به آن رویا برسید

حتما تلاش کنید و نزارید راحت این رویا از توی ذهن شما کم‌رنگ و کم رنگ بشه و در نهایت پاک بشه .

ممکنه اطرافیان شما حرفایی بزنند که مورد پسند شما نباشد و شما را ناامید کند
ولی همیشه اینو بدونید که آنها در حد توان خودشون دارند صحبت میکنند
از توانایی ،استعداد ، هوش ،تلاش و پشتکاری که قراره شما بزارید تا به هدفتون برسید آگاه نیستند و خبر ندارند .

وظیفه دانش آموز این هست که تکالیفی که توی برنامش قرار میگیره ، به خوبی انجام بده .نباید تکلیفی برای روز بعدی بمونه .

انسان در هر مرحله ای از زندگی گاهی اوقات مجبور هست برای به دست آوردن یه سری چیز ها از تفریحات و خوش گذرانی های لحظه ای بگذرد ‌.

در مسیر کنکور انحراف هایی وجود دارد و شما نباید اجازه بدهید که آنها شما را از مسیر خارج کنند و باید آنها را رد کنید ، تا به هدفی که میخواهید برسید

خستگی برای شما نباید معنا داشته باشد ،صبح که از خواب بلند میشید باید خداوند رو شکر کنید که روز دیگه وقت دارید برای کنکور بخونید ،تلاش کنید ،پشتکار خودتان را به رخ بکشید .
شب که میخواهید بخوابید خسته باید بشید طوری که اصلا متوجه نشید چطوری خوابتون برده
توجه به این موضوع داشته باشید که حتما باید تست بزنید و تست کار کنید ،شما در واقع با تست هست که نکات ریز را یاد میگیرید پس تنها خواندن کتاب های درسی کافی نیست بلکه باید تعداد بسیار زیادی تست بزنید.

بعضی از دانش آموزان میپرسند ما بسیاری از تست ها را غلط می‌زنیم ،نا امید میشیم باید چیکار کنیم ؟ آیا ما استعداد این را نداریم ؟ آیا قبول نمیشیم؟؟

بهتر است بگویم منبع تستی که شما بتوانید همه تست های آن را درست و بدون هیچ اشتباهی بزنید اصلا به درد نمی‌خورد ،شما باید از تست زدن نکته یاد بگیرید ، هر تست غلطی که میزنید باید خوشحال شوید نه ناراحت !!
باید خدا رو شکر کنید که تستی را غلط زدید و با تحلیل آن دیگر قرار نیست آن اشتباه را در کنکور تکرار کنید .هر تست غلطی که میزنید باید آن را بار ها تحلیل کنید ، دلیل غلط زدن آن تست را خودتان پیدا کنید .

در زمان نزدیکی به کنکور سراسری ما کنکور های سال های اخیر ،داخل کشور و خارج از کشور را میزنیم تا شبیه ساز کنکور شود .

تا روز کنکور ساعت مطالعه خود را حفظ کنید و به هیچ عنوان آن را کاهش ندهید
و توصیه آخری که میتونم بکنم این هست که هیچ وقت رویاهاتونو فراموش نکنید و برای به دست آوردن آنها تمام تلاش و انرژی خودتون رو بزارید ،هیچ وقت نزارید برای شما حسرت بشه و افسوس آن را بخورید .
قدر فرصت هایی که دارید رو بدونید الان وقت ،وقت درس خواندن هست . انشالله که لایق هرچیز هستید به آن برسید و بهترین خودتون باشید.