بسم الله الرحمن الرحیم

زهرا بهگام

 • کارشناس ارشد الهیات گرایش فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی
 • استعداد درخشان دوره کارشناسی در دانشگاه مذاهب اسلامی
 • کارشناس آموزشی و پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی
 • مدرس تفسیر و تدبر در قرآن در دانشگاه فرهنگیان و مجمع فرهنگی آل کسا
 • حافظ کل قرآن کریم
 • مدرس نهج البلاغه در حوزه ۳۶۴ مصباح الهدی
 • برگزارکننده کلاس های حفظ و تدبر به صورت متعدد
 • مربی طرح بهنام محمدی در مدارس
 • دبیر دین و زندگی یازدهم
 • فعال حوزه زن و خانواده
 • سرمربی صالحین حوزه ۳۶۴ مصباح در ناحیه حضرت عبدالعظیم علیه السلام (ری)

زندگی در دنیا از نگاه من مثل دریانوردیه و دنيا دریای عمیق و مواجیه که ما رو احاطه کرده دریایی پر از نعمت و زیبایی و در عین حال دستخوش طوفان ها و گرداب های سهمگین، طوفان هایی که خیلی‌ها رو با خودشون به قعر دریا می برند و یا برای همیشه در دریا سرگردان می کنند، اما نباید ترسید؛ کم نیستن انسان هایی که تو این تلاطم با عظمت تسلیم دریا نشدند و پر قدرت به سمت ساحل امنی که برای خودشان انتخاب کردند پیش می روند و از زیبایی های دریا لذت می برند.

دریانوردی با وجود تمام سختی‌هایی که دارد فرصت‌های بیشماری رو در اختیار ما گذاشته است، فرصت هایی که درست دیدن و درست استفاده کردن از اونها می‌تواند ما رو به مرجان‌هایی برساند که سرمایه راه ابدی انسان باشند. بنظرم مهم ترین این فرصت ها سوار شدن به کشتی پر قدرت نوجوانی و جوانی ست. این کشتی یکی از زیباترین و مهم ترین هدیه های خداوند به ما دریانوردهاست، اون قدر جذاب و باشکوه که انسان ها را مبهوت خودش می کنه، طوری که بعضی ها از یاد می برند که به دریانوردی آمده اند نه کشتی نوردی!

اون چیزی که باعث بها و ارزش بی نظیر این کشتی می شود قطعا امکانات هیجان انگیز و تفریحی اون نیست بلکه شکافتن موج های بزرگ و قدرت جهت گیری کشتی‌ است که به جوان سرعت و قدرت می بخشد سرعتی که یه پیرمرد قایق سوار هرگز نمی تونه به دست بیاره. اما زمانی می توانیم به این کشتی مسلط بشویم که اولا بدانیم برای چه قدم به آن گذاشتیم و قرار است آن را به کدام ساحل مراد برانیم و دوما اینکه سوختی برای حرکت این کشتی فراهم کرده باشیم، سوختی که سرعت و قدرت کشتی ما رو برای رسیدن به ساحل مدنظرمون تامین کند.

سوخت این کشتی چیزی نیست جز علم و معرفت؛ خبر خوب اینکه اگر شما هم مثل من ایرانی هستید، سوار بر کشتی جوانی شدید و می‌دانید که کشتی خود را به سوی کدام ساحل باید برانید، بدانید و آگاه باشید که ایران همانطور که در دل خاکش سرمایه های بی‌نظیری از نفت و گاز دارد در گِل وجود مَردمانش استعداد علم آموزی و هنر نهاده شده است، راحت‌تر بگویم علم آموزی مثل خون در رگ های ایرانیان جاریست. اگر باور ندارید کافیست نگاهی به اطراف خود بیندازید: همین حالا همین امروزِ روز با همه سختی‌ها چشم دانشگاه های بزرگ دنیا به نخبگان ما دوخته شده، نمونه اش همین دانشگاه شریف که از بدو ورود برای دانشجویانش مدام از سوی بهترین دانشگاه های دنیا دعوتنامه فرستاده می شود، در دانش های مختلف آنچنان رشد کرده ایم که حرف اول منطقه را ما می زنیم و به زودی حرف اول علم دنیا را ان شاءالله.

بله اینجا ایران است، کشوری که رتبه 10 دنیا از نظر طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره، متعلق به اوست اینجا ایران است، کشوری که رتبه 2 دنیا در حوزه سلول های بنیادین، متعلق به اوست. اینجا ایران است، کشوری که زمان دفاع مقدس، حتی اجازه واردات سیم خاردار نداشت؛ اما امــروز نه تنها خود مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات نظامی مانند پهپاد، زیردریایی، ناوشکن، موشک های رادار گریز، کروز، بالستیک و… است، اینجا ایـــران اســت، کــشــوری کــه برحسب قــدرت توپخانه، رتبه 6 دنــیــا، برحسب تعداد کشتی های زیردریایی رتبه 5 دنیا، همچنین برحسب ناوگان تانک های جنگی رتبه 7 دنیا را داراست. اینجا ایــران است قطب پزشکی خاورمیانه؛ در صنعت هسته ای آنچنان با قدرت در حال پیشروی هستیم که هیچ کس توان جلوگیری ما را ندارد، ،سرعت خیره کننده رشد علمی در دانشگاه‌ها و… همه و همه نشان از توان علمی عظیم ماست.

به عقب هم که نگاه کنیم به آن تاریخ گذشتگانمان خواهیم دید که، اولین دانشگاه جهان جندی شاپور، در این خاک بنا شده و آوازه دانشمندان ما را همه جهانیان شنیده‌اند حکیمانی چون : بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، شیخ بهایی و… بی جهت نیست که رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم در وصف این استعدادِ ذاتی ایرانیان فرمودند: دانش اگر در ستاره ثریا هم باشد مردانی از پارس بدان دست خواهند یافت. معطل نباید ماند !

کمترین امکانات می تواند این استعداد ذاتی را در ما شکوفا کند. کافیست بخواهیم و شروع کنیم، از همین حالا، از همین جا که ایستاده‌ایم، منتظر فرداها و شنبه‌ها نباید ماند، آن شنبه شروع که منتظرش هستیم آمدنی نیست. آن شنبه که با شروعی طوفانی ما را به هدف می رساند فقط در رویاهای ماست چرا که رسیدن به هدف از گام های کوچک اما درست و حساب شده آغاز می شود گام هایی که در طی راه قوت می گیرند و سریع تر و چابکتر می شوند نه دویدن های نابهنگامی که به یکباره همه انرژی ما را گرفته و در نیمه راه خسته و بی رمق ما را رها می کنند. آری کوه‌های بزرگ از خرده سنگ ها آغاز می شوند. قرار نیست از همان اول با کارهای بزرگ همه را شگفت زده کنید مثلا قرار نیست در تلاش برای قبولی در کنکور، از همان اول همه تست ها را درست جواب دهید یا اینکه بتوانید استراتژی درست آزمون دادن را کاملاً پیاده کنید شما برای شروع کردن فقط کافی است که همان کارهایی که تا حالا انجام می دادید را به طور مستمر انجام دهید برای موفقیت فقط کافیست شروع کنید.

حرکت از همین لحظه آغاز می شود از دریافتن زمان حال، کسی که حال را دریابد آینده از آن اوست و کسی که امید رسیدن دارد با طوفان‌ها و امواج بلند دریا متوقف نمی‌شود، تو فرمانده لحظه های زندگیت هستی ثانیه ها مأمورند خوشبختی را به تو برسانند، شروع کن! ارزشمندترین دارایی های تو فقط زمان است! با وقتت همانند پول برخورد کن اما یادت باشد تفاوت زمان با پول این است که آن را نمی شود پس انداز کرد. پس بهترین استفاده را از وقت کن. خوشبختی جایش همینجاست. روی صحبتم با شماست، خود شما که ممکن است هزار و یک مشکل با زمین و زمان داشته‌ باشید،
اگر قدرت جوانی را در وجودت حس می کنی و برای زندگی کردن هدف و مقصدی داری، شیرین تر از همه ایرانی هم هستی مطمئن باش اگر حرکت کنی زمین و زمان زیر پای تو خواهد بود و شاید همین کنکور جزو اولین و مهم ترین گام های تو باشد و ما اینجاییم کنار تو، تا دنیا را به زیر گام های خود بِکِشی. پشت دریا شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی بازست!