سیده زهرا حسینی مشاور علمی و برنامه ریز کنکوری موسسه یادوین

مطالعه دقیق روی مطالب درسی ، باعث موفقیت من در کنکورسراسری شد.
اگر بخواهیم کنکور را به عنوان مقصد در نظر بگیریم ، یک بزرگراه و یک خیابان اصلی در پیش داریم.
بزرگراه همان سبک مطالعه صحیح مطالب است که اگر نباشد ما به خیابان مورد نظر نمیرسیم.
حال این مسئله مطرح می‌شود که سبک مطالعه صحیح مطالب درسی به چه شیوه ای انجام می‌شود؟
اول باید خوب مطالب را فهم کنیم ؛ تا متوجه منظور متن نشویم ، نمی‌توانیم روی تست کار کنیم ؛ یکی از مهمترین فاکتورهای رقابت دانش آموزان کنکوری با یکدیگر ، در فهمیدن مطالب است.


اما خیابانِ اصلی همان زمان بندی هوشمندانه است؛ یعنی باید بعد از خواندن دقیق مطالب روی تست آن هم کار کنیم ولی آیا فقط اینکه تست بزنیم کافی است؟! خیر . مسئله مهم در تست زنی همان مدیریت زمان است که وقتی نادیده گرفته شود باعث می‌شود به همه تست های کنکور سراسری نرسیم و حتی شایدجواب آنهاراهم بدانیم .
من به شما خواننده این صفحه سبک مطالعه صحیح را عرض میکنم،که شدت یادگیری را ۳۴برابر میکند؛ به طوری که اگر در گذشته برای یادگیری یه مطلب باید ۳۴بار آنرا می‌خواندید ، الآن با یکبار خواندن آنرا فرامیگیرید که البته شرط آن اجرای چهار مرحله طلایی است.
پس با ما همراه باشید.

شیوه  مطالعه صحیح از نظر خانوم سیده زهرا حسینی :

۱.یادگیری= در مرحله یادگیری شما ۴۰ ثانیه فرصت دارید یک پاراگراف از صفحه را بخوانید ، بدون بازگشت به عقب ؛ به طوری که اگر شما قسمتی از جمله را متوجه نشدید ، دوباره به اول پارگراف مراجعه نمیکنید ،و به مطالعه خود ادامه می‌دهید تا پاراگراف تمام شود. نگران متوجه نشدنِ قسمتی از پاراگراف نباشید در مرحله بعدی گرهِ کار باز می‌شود.

۲. به یاد سپاری= در این مرحله شما تا یک دقیقه زمان دارید همان پاراگرافی را که خوانده اید دوباره مطالعه کنید تا اگر قسمتی از آن برایتان هنوز نامفهوم است ، روشن شود.

۳. به یاد‌مانی= دراین مرحله شما کتاب را می‌بندید وهرچه راکه در ذهنتان است برای خودتان توضیح می‌دهید(البته منظور مطالب پاراگرافی است که مطالعه کرده‌اید) . این مرحله به شما کمک می‌کند تا در حضور دبیر استرس کمتری را تجربه کنید ؛ چون یکبار این مطلب را برای خودتان توضیح داده‌اید. میتوانید در این مرحله از آینه هم کمک بگیرید.

۴. واکنش= مرحله آخر مهمترین بخش کار است. اما چرا به آن می‌گویند واکنش؟ چون کنش هایی که در سه مرحله قبل انجام داده اید اینجا ثمر می‌دهد، شما اینجا مثل یک کشاورز از زمین ذهن خودتان میوه های متن دریافت می‌کنید.
در این مرحله شما خلاصه مطالبِ پارگراف خوانده شده را روی کاغذ پیاده می‌کنید.


اما این را فراموش نکنید که چون مرحله آخر کمی سخت تر است خیلی از دوستان آنرا کنار می‌گذارند واین اشتباه باعث می‌شود مطالب را فراموش کنند ونتیجه دلخواه نداشته باشند.
مرحله آخر شاید زمان‌بر باشد ولی میوه مطالعه شماست.