با من همراه شوید تا گردشی داشته باشیم در کنکور!
من ریحانه حسینی هستم دومین فرزند خانواده، از کودکی علاقه زیادی به فن سخنوری داشتم همیشه همه توی این مورد از من یاد میکردن. بعد از ورود به عرصه نوجوانی انگار که این استعداد ذاتا در وجودم بود و همه افراد برای مشاوره در برخی زمینه ها از من کمک میگرفتن عاطفی، اجتماعی، خانوادگی و…
با اینکه علاقه خاصی به مشاوره و خوب کردن روح بقیه داشتم اما به پیشنهاد پدرم و از آنجایی که به حقوق علاقه داشت این رشته رو انتخاب کردم و حالم با این رشته خوبه چون حس میکنم میشه با این رشته به جاهای قشنگی رسید و دنیارو تکون داد و به معنای واقعی کلمه به اون واژه‌ای رسید که بشر همیشه دنبالش بوده عدالت!

همیشه علاقه زیادی به ورزش داشتم و یه جورایی حس میکردم که روحم باهاش تغذیه میشه و انگاری که بدن از حالت منفعل خودش خارج میشه و زندگی میکنه از کودکی رشته ژیمناستیک انتخاب کردم و موفق شدم چند مدال بیارم و با وجود سن کمی که داشتم مربیگری رو تجربه کردم اما از اونجایی که تو ایران این رشته با دختر بودن منافات داشت اونو رها کردم و بسکتبال انتخاب کردم و عین همیشه چیدمان خدا قشنگ بود و متوجه شدم چقدر به این رشته علاقه بیشتری دارم و من همیشه معتقدم خدا ماآدمارو توی مسیری میزاره که بهش تعلق داریم و روح ما باهاش عجین شده اون همیشه بزرگی خودش ثابت کرده.

 

نظر خانوم ریحانه حسینی درباره سفر کنکور

و اما کنکور !تک کلمه‌ای که همیشه تو ذهن ما عین چرخ و فلک چرخوندن که کل زندگی ماست و جالبه که یه عده به اصطلاح مافیای کنکور از پژمرده شدن روح جوونای ما نون درمیارن. راستش قبل از اینکه بخوام یه سری نکات آموزشی بگم میخوام جسارت به خرج بدم انتقاد کنم به سیستمی که بند بند وجودش اشتباهه که باعث میشه حقوق اولیه یک انسان در جامعه سلب شود. همون جور که اول متن اشاره کردم کنکور یه سفره. یه سفر پرماجرا اما این دفعه یه مقدار سفرش فرق داره انگاری که با روحت بازی میشه تو یه سفری رو شروع میکنی که قرار توی اون صد خودت بزاری و همه تلاشت بکنی تا شاید موفق شی یه کاری کنی مامان بابات بخندن و تو یه جوری بتونی برای یه ذره هم که شده زحمت هاشون جبران کنی؛ ولی اگه عین این مافیاهاش قدم به قدم راه بلد نباشی باختی اونجاس که نه تنها پدر و مادرت نمی‌خندن بلکه خنده رو لبای خودتم خشک میشه حس پوچی بهت دست میده و افسردگی میشه مهمون دلت و به یکباره هرچی رویا از بچگی تو ذهنت بوده نابود میشه و اون موقعس که میفهمی بزرگ شدی.

۱. توی این سفر کنکور و بازار شامش لازمه که به خودت و توانایی هات ایمان داشته باشی و قدم به قدم این مسیر طی کنی.

۲. توی این سفر هیچ منبعی مهم تر از کتابای درسی نیست پس اونارو قشنگ بلد باش و حالا که مسیر شروع کردی بهترین خودت باش.

۳. سعی کن هر درسی روکه خوندی تست اون رو بزنی اما لازمه که بعضی درس هارو قبل از اینکه درسنامه اونارو شروع کنی به خوندن تست اونارو بزنی تا درس رو بهتر متوجه شی و ملکه ذهنت شه.

۴. یادت نره سرعت العمل خیلی مهمه تصور کن رسیدی به اوج سفرت و داری امتحان میدی و همه درسارو بلدی اما زمان کم میاری پس تمرین کن که سرعت بالایی داشته باشی.

۵. حتما حتما بعد اینکه رو همه درسای سه پایه مرور داشتی و تست همه اونارو زدی سوالات کنکور چند سال قبل رو مرور کن تا بهتر متوجه نوع سوالات شی.

۶ خیلی مهمه که روش درس خوندن رو بلد باشی. باید از مسیری که میری لذت ببری پس هیج وقت جا نزن. همیشه یادت باشه از اون روزی که داری نهایت استفاده رو ببر روزی که خدا بهت عطا کرده تا نوآوری های جدید کشف کنی و به این دنیا اضافه کنی اون روزی که تو در اختیار داری رو چه بخوابی و چه درس بخونی همش میگذره پس قشنگ ترش اینه که با درس خوندن بگذره تا بعد اینکه نتایح اومد پشیمون نباشی.

۷. همون جوری که گفتم سعی کن از مسیر لذت ببری برای مثال برای خودت تعیین که یه تایم مشخص درس بخونی بعد که تمومش کردی به خودت جایزه بده بابتش چون تو شایسته بهترین هایی.

۸. توی زمان مطالعه میزان هوشت رو بسنج تایم بده بهش مثلا تونیم ساعت سه صفحه کتاب تاریخ رو بخون و یادبگیر بعد از خودت بپرس من تو یه ساعت چند صفحه میتونم یادبگیرم؟ مغزم چقدر باهام همکاری میکنه؟ اون موقع است که پیش نیاز میشه براش تا بهتر تحلیل کنه و رفته رفته همینو بیشترش کن.

۹. هنگام درس خوندن صدای خودت ضبط کن و مثل یه موزیک با هندزفری گوش کن تاثیر زیادی تو یادگیری داره مثلا لغات عربی رو اینجوری حفظ کن.

۱۰. یادت باشه آخر شب در حد یک ساعت مطالبی که اون روز خوندی رو مرور کن و قسمت های مهمش رو برای خودت توضیح بده.

۱۱. دو روز آخر هفته رو کل هفته پیش رو رو مرور کن اینجوری خیلی سریع تر میتونی پیش بری.

۱۲. بعد از اتمام یه پایه یه هفته وفت بزار از اول مرور کن.

۱۳. فراموش نکن سوالای کنکور به سه دسته تقسیم میشن اسان متوسط و سخت اگه توی سفر کنکور یه درسی رو شروع کردی که تست هاشو جواب بدی اما سخت بود ناامید نشو چون این فن طراح سوال بوده تا تورو ناامید کنه به مراتب سوالای بعد آسون تر میشن.

۱۴. حالا که کنکور امسال یکسری تغییرات داشته سعی کن درس هایی که ضریب بیشتری دارن رو بیشتر بخونی و سعی کن شوه تست زنی هر درسی رو بلد باشی اینجوری راحت از پسش برمیای مثلا توی درس اقتصاد روش حذف گزینه کمک زیادی میگنه تا جواب درست پیدا کنیم.

۱۵. اما وقتی موفق شدی و رسیدی به مرحله دوم یعنی انتخاب رشته که به گفته بعضیا حتی از خود کنکور هم مهم تره یادت نره که چند بار چک کنی که مبادا کد رو اشتباه نوشته باشی.

۱۶. بهترین نوع مرور کردن تسته به این صورت که تو چیزهایی رو که قبلا خوندی مرور میکنی باتست و بعد میری درسنامه رو میخونی.

۱۷. چیزی که مهمه تو بتونی توی سفر کنکور موفق شی اینه که تلاش مستمر داشته باشی اینجوری نباشه که یه روز بخونی یه روز نخونی یا یه روز کمتر بخونی همیشه تلاش مستمر که جواب میده حتی اگه کم باشه.

۱۸. توی درس ادبیات سعی کن برای هر مبحث حداقل روزی ۱۰ تست بزنی برای مثال برای قرابت معنایی روزی ۱۰ تا تست بزنی در طول یکسال میشه ۳۰۰۰ تست پس قطعا نتیجه چشم گیری داره به این میگن اثر مرکب یعنی نتیجه یک نتیجه چشم گیر شاید کم باشه و به چشم نیاد اما تلاش مستمری کع در طول یکسال بوده نتیجه فوق العاده‌ای گذاشته.

۱۹. همه سوالات کنکور لزوماً برای جواب دادن نیست در نتیجه لازم نیست منفی بزنی فقط سوالایی که مطمئنی جوابشون رو بلدی بزن.

۲۰. بازه زمانی عید بهترین زمان جمع بندی مطالب هست پس سعی کن این زمان از دست ندی.

مرور کلی برای موفقیت در این مسیر از نظر استاد ریحانه حسینی

  1. دید مثبت
  2. تکنیک هر درس رو بلد باشی
  3. خلاقیت به خرج دادن یعنی سعی کنی از مسیر لذت ببری و درس خوندن رو جذاب بدونی
  4. استراحت و تفریح داشته باشی حتما اگه تو ۱۸ سالگی کنکور بدی یادت باشه تو فقط یه بار ۱۸ ساله میشی پس نهایت استفاده رو ببر.
  5. نوشتن؛ یادت باشه همیشه هرچی که یادگرفتی بنویسی چرا که کم رنگ ترین نوشته ها از پرقدرت ترین حافظه ها ماندگار ترن.

خود کنکور که ترس نداره! ترسش اینجاست که نمی‌دونی اگه قبول نشی چی در انتظارته. چون شرایط طوری نیست که بری دنبال علاقت. چون خانواده ها مسیری جز درس و دانشگاه تعیین نکردن و حمایت نمی‌کنن. چون احساس می‌کنیم دانشگاه تنها راهِ رهایی از محدودیت‌هامونه! اما بعد از ورود به دانشگاه می‌فهمی خبری نبوده! تنها خبرِ دانشگاه برای کسانیه که عاشق درس بودن. حالا سوال اینجاست کسی که عاشق درس نیست توی این مسیر چی به سرش میاد ؟ هیچی! بهترین سال‌های زندگیش تلف میشه، روح و ذوقش میمیره، و بعد فقط برای بقا ادامه میده!

در آخر یادت نره که ما محکوم به تلاشیم نه نتیجه! یادت نره صاحب تو معبود فدرتمندی به نام خداس و خدا با این عظمتش یه قطره از وجود خودش رو تو وجود تو قرار داده پس قطعا تو از پس چندتا کتاب دبیرستان برمیای چون بزرگ تر از این حرفایی و کنکور تو زندگی تو فقط یه پل هست که تو رو میرسونه به یه مرحله دیگه هنوز رتبه کنکور هیچ فردی مشخص نشده رتبه کنکورت رو خودت انتخاب کن
من ایمان دارم که ما یه روزی این سیستم رو بهم میریزیم و موفق میشیم که یه کاری کنیم تا دیگه هیج نوجوونی تو حساس ترین نقطه زندگیش دچار یاس نشه ما از پس این سفر برمیایم حتی اگه توی مسیرش حیوونای وحشی منتظرمون باشن حتی اگه نصف این مسیر بیابون باشه اما من ایمان دارم ته این یه نور که از دل تاریکی تابیده.