• کلثوم قریشوند، دانش آموخته دانشگاه شهید چمران اهواز در مقطع کارشناسی
 • مشاور تحصیلی تخصصی رشته انسانی
 • ارائه دهنده برنامه ریزی تحصیلی منظم و شخصی سازی شده
 • تدریس روش های صحیح مطالعه و یادگیری
 • تدریس تکنیک های تست‌زنی
 • برگزاری کارگاه آموزشی دانشجویی
 • شرکت در کارگاه های آموزشی
 • آموزش روش های مدیریت زمان
 • مشاوره انگیزشی و کنکور

مسیرهای زندگی هرکدام مارا به مقصدی مجزا می رساند. کنکور یکی از همان مسیرهایی است که مقصد زندگی ما را معین می کند. کسی که در آفتاب زحمت کشیده، حق دارد در سایه استراحت کند. برای موفقیت در کنکور تلاش کنید و بعد از موفقیت های خود لذت ببرید. در دنیای امروز که به اسب ها جمع و تفریق می آموزند، میمون را خلبان تربیت میکنند، درخت ها را با انواع و اقسام مختلف پرورش می دهند و پیوند میزنند، پس چگونه ممکن است، شما نتوانید خود را برای هدفی که دارید تربیت کنید. تو، ای اشرف مخلوقات، آنقدر بزرگ و مقتدر، آنقدر توانا و نیرومند هستی و آنقدر نیروها در خود نهفته داری که بوسیله آنها ه‍ر آن چه که بخواهی می توانی بدست بیاوری. کنکور هم مثل سایر مراحل زندگی است، یک مرحله است و قرار نیست که شما روی این مرحله توقف کنید به هر صورت شما از این مرحله عبور خواهید کرد اما چگونگی عبور خیلی مهم است!

اینکه دوازده سال درس خواندن رو توی یک روز باید روی یک ورقه کاغذ بیاوری که شرایط زندگی آینده تو را مشخص میکند. یه چیزی که درمورد کنکور هست؛ بعضی از دانش آموزان ابتدا شروع طوفانی دارند ولی میانه راه با چالش رو به رو می شوند و طوری که خودشان بیان میکنند خسته شده ایم یا ناامید شده‌ایم این موارد در ذهن می گذرد. من هیچی بلد نیستم؛ هنوز کامل مسلط نشدم اگر وقت نکنم همه رو بخونم چی؟ اگر بخونم ولی قبول نشم چی؟ مگه کسانی که درس خوندن چیکار کردن؟ و این قبیل مسائل خب باید بگم حس ناامیدی و سردرگمی چیزی نیست که فقط برای شما باشه و برای اکثر افراد و شاید بشه گفت همه افراد ایجاد میشه موضوع مهم عبور موفقیت آمیز از این مرحله هست ادامه دادن از شروع کردن مهم تره تفکرات خودتون رو سامان بدین، افکار منفی رو محدود کنید. در ضمن بدونید که کامیابی غالبا یک قدم دورتر از شکست نیست نباید از شکست و ناکامی بترسیم بلکه باید به تقویت خودمون بپردازیم به قول نیچه آنچه وحشتناک است ارتفاع نیست، افتادن از ارتفاع است، شکست نیست که آدمی راشکست می دهد بلکه قبول شکست است که اسباب شکست را فراهم میکند در مسابقات مشت زنی، تا حریف صدها مشت به سر و رویش نخورد پیروز نمی شود، کسی که خواهان پیروزی هست باید مشت بخورد! پس در این مواقع تمام تلاشتون رو بکار ببندید تا هر چه سریع تر از این مرحله عبور کنید و ادامه بدید نصف بیشتر گرفتاری های ما این است که اغلب وقت خود را صرف فکر کردن درباره آنچه هنوز اتفاق نیفتاده است میگذرانیم.

راه کار هایی برای ایجاد عادت های خوب و ترک عادت های بد

در کنکور وقتی با دانش آموزان درمورد روش درست چیزی صحبت میکنم مثلا روش درست مطالعه و… با این سخن رو به رو میشیم؛ استاد من عادت دارم… خوب عادت رو خودتون ایجاد کردین الانم خودتون میتونین ترکش کنین. عادت یعنی رفتاری که آنقدر تکرار شده که به صورت خودکار انجام میشه.

حالا چطور عادات خوب بسازیم؟

 • قانون اول: واضحش کن، عادت های فعلی رو بنویسید تا از آنها آگاه شوید.
 • قانون دوم: جذابش کن، هر چه فرصتی جذاب تر باشد احتمال تبدیلش به عادت بیشتر است. بسته بندی کردن وسوسه یکی از راهکار های جذاب کردن عادت هاست.
 • قانون سوم: ساده‌اش کن، رفتار انسان از قانون کمترین تلاش پیگیری میکند ما به طور طبیعی به سمت گزینه‌ای گرایش مییابیم که به کمترین میزان کار نیاز دارد.
 • قانون چهارم: لذت بَخشش کن، یکی از رضایت بخش ترین احساسات، احساس پیشرفت کردن است. خوب حالا عادات خوب رو یاد گرفتیم چطور ایجاد کنیم الان میخام بگم چطور عادات بد رو ترک کنید.

چطور عادات بد رو از بین ببریم؟

 • قانون اول: نامرئی‌اش کن، کمتر در معرض‌شان قرار بگیرید نشانه های عادت های بدتان را از محیط حذف کنید.
 • قانون دوم: غیر جذابش کن، ذهنیت خودتون رو دوباره شکل بدهید مزایای اجتناب از عادت بد را برا خودتون برجسته کنید.
 • قانون سوم: پیچیده‌اش کن، مقاومت در برابر رفتار های بد رو افزایش بدین، با مقاومت زیاد عادت ها دشوار می شوند
 • قانون چهارم: غیر لذت بخشش کن، سختش کن و به خودی خود غیر لذت بخش خواهد شد.

این چهار قانون رفتار تقریبا در همه زمینه ها کاربرد دارن از ورزش گرفته تا سیاست شما با هر مشکل رفتاری که رو به رو شدین میتونین از این قانون ها استفاده کنین عادت های شما به کمک سیستم زندگیتون به وجود اومدن و شما میتونین با تغییر اون ها رو از بین ببرین. راز نتایج با دوام در این است که هرگز دست از پیشرفت کردن نکشید اگر هرگز توقف نکنید چیزی که می سازید چشم گیر خواهد بود؛ اگر دست از کار کردن نکشید تجارتی که راه می اندازید، چشمگیر خواهد بود، اگر آموختن را متوقف نکنید دانشی که بدست می آورید، استثنایی خواهد بود این قدرت خرده عادت هاست. تغییرات کوچک و نتایج چشم گیر!

راهکار هایی برای ایجاد انگیزه:

اول بگم که خود انگیزه در واقع یک تشویق‌گر درونی هست که باعث میشه کارهای سخت رو هم انجام بدیم. خب پس بنظرم باید چیز هایی که باعث ایجاد این انگیزه برای تو میشن رو بنویسی و تقریبا هر روز مرورشون کنی مثلا کسب یه موقعیت اجتماعی خوب، مثلا درمورد روزی که کارنامه کنکور میاد بنویسید کارنامه مو به مادر نشون بدم و خوش حالی مادر و… درمورد دانشگاه و رشته مورد علاقتون بنویسید و یه سری جمله انگیزشی که خوشت میاد مثلا از این قبیل جملات: در سخت ترین شرایط نباید دست از آرزوهایمان بکشیم. لحظات سخت آزمونی است برای سنجش عیار ایمان هر انسان به معجزه. اگر قبول شوید، رنگ پروردگار در زندگی تان بی نهایت می شود. سال بعد همین موقع آرزو می کنی، که ای کاش امروز شروع کرده بودی. بیست سال بعد بابت کارهایی که نکرده‌ای بیشتر افسوس می خوری تا بابت کارهایی که کرده‌ای. بنابراین روحیه تسلیم پذیری را کنار بگذار، از حاشیه امنت بیرون بیا، جستجو کن، بگرد، آرزو کن و کشف کن. مایکل جردن میگه من بیشتر از 9000 شوت رو از دست دادم. تقریبا در 300 بازی باخت رو تجربه کردم. 26 بار اعضای تیم بهم اعتماد کردند تا بازی رو ببرم ولی نتونستم. من چندین و چندبار شکست خوردم و همین دلیل موفقیت من بوده.

راه کار هایی برای موفقیت در کنکور به گفته خانوم کلثوم قریشوند

با نزدیک شدن به کنکور و امتحانات همه دانش آموزان تلاش میکنند که بهترین شیوه و روش رو برای خواندن درس ها به کار ببرند حالا باهم چند نکته رو مرور می کنیم. اول اینکه خودتون بهتر از هر کسی بر خودتون شناخت دارید ببینید چه روش مطالعه‌ای روی شما جواب می دهد بعضی افراد روز درس می‌خوانند و بعضی دیگر شب‌؛ بعضی ترجیح می‌دهند در کنار یکی از دوستان‌شان مطالعه کنند و بعضی دیگر هم باید در سکوت کامل باشند. برای یافتن روشی که از آن بهترین نتیجه را می‌گیرید آزمایش کنید و سپس به آن پایبند شوید. خواب کافی داشته باشید وقتی با جزوه‌ای پر از معادله رو به رو هستید که باید آنها را حفظ کنید، ممکن است وسوسه‌ شوید که سعی کنید تمام شب را به حفظ کردن آن بپردازید. اما شب زنده‌داری کمتر به کسب یک نمره‌‌ی خوب منتهی می‌شود. در حقیقت، این کار باعث اختلال در عملکرد یادگیری و بالا رفتن حساسیت نسبت به استرس می‌شود.