ژاله محمدی برنامه نویس کنکور

 • مدرس دروس جامعه شناسی و روانشناسی و تاریخ و فلسفه و منطق و ریاضی و عربی
 • مدرس دروس تخصصی رشته تجربی فیزیک و شیمی و ریاضی و زیست
 • متکبر تکنیک و ترفند سریع پاسخگویی ب سوالات عربی و ریاضی
 • عضو گروه مشاوره جهادی سلمان
 • مشاور تحصیلی و برنامه ریز کنکور ازموسسه یادوین (یادگیری نوین )
 • دارای سابقه مشاوره و برنامه ریزی
 • دارای مدرک دکترای کامپیوتر بین المللی
 • دارای دو دیپلم تجربی و انسانی
 • همکاری با چند مرکز مشاوره معتبر
 • معلم علمی و مشاور تحصیلی و برنامه ریز کنکور

 

به نام خداوند لوح و قلم حقیقت نگار وجود و عدم

چند نکته تکمیلی از خودم، اینجانب ژاله محمدی اصالتا لر و ساکن استان کهگلویه و بویراحمد هستم. دوران تحصیل تا اواخر مقطع راهنمایی در روستای خودمان به سر بردم و از همان بچگی شرایط درسی فوق العاده‌ای داشتم و همیشه تمام وقتم را با کتاب‌هایم به سر می‌بردم و از بودن در کنار آنها واقعا لذت می‌بردم. من بعد از اتمام دوران ابتدایی برای آزمون مدرسه استعدادهای درخشان (تیزهوشان) ثبت نام کردم و آزمون دادم؛ خداروشکر قبول شدم اما بخاطر دور بودن مسیر و نداشتن خوابگاه مدرسه نرفتم و دوران راهنمایی نیز در همان روستای خودمان به سر بردم و در این مرحله بعد از اتمام دوران راهنمایی نیز برای آزمون مدرسه نمونه دولتی ثبت نام کردم و قبول شدم و دوران دبیرستان در مدرسه نمونه دولتی مشغول به تحصیل بودم و بخاطر بالا بودن معدلم و درصد بالای آزمونم رشته تجربی قبول شدم. با این حال که به این رشته علاقه داشتم اما به رشته انسانی هم علاقه داشتم و تصمیم گرفتم همزمان دو دیپلم رو با هم بگیرم و تایم صبح به مدرسه میرفتم و تایم عصر هم کلاس خصوصی برای رشته انسانی میرفتم.

درسته که برام سخت بود هر دو رشته رو با هم به اتمام برسونم و گاهی نیز خسته می‌شدم چون مدرسه ما به این صورت بود ک نمره زیر ۱۶ رو به خانواده اطلاع رسانی میکردند و بعد از چند بار داشتن نمره بد اخراج میکردند و من هم مجبور بودم تمام تلاشمو بکنم که در هر دو رشته موفق بشم و خداروشکر توانستم در رشته تجربی با معدل ۱۸/۴۵ و در رشته انسانی با معدل ۱۸/۲۳ دیپلم بگیرم. بنده از همان پایه دهم بر روی تمام دروس رشته انسانی و تجربی کار کردم و به ترفند و تکنیک هایی برای حل تست ها رسیدم ک میتوانم با کمترین زمان ممکن سوالات رو حل کنم. بنده همچنین در هر دو کنکور تجربی و انسانی شرکت کردم و در کنکور تجربی رتبه ۳۲۲۵ و در رشته انسانی رتبه ۱۲۷۳ رو کسب کردم و تصمیم گرفتم با رشته انسانی انتخاب رشته کنم و برم دانشگاه و در زمان دانشگاه کنکور تجربی و انسانی دوباره بدهم تا بهترین رتبه ها رو کسب کنم و هر سال هم همین کار رو میکنم تا همراه با دانش آموزانم در شرایط کنکور قرار بگیرم و بتوانم راحت آنها را درک کنم و موقع برنامه دادن بی رحمانه عمل نکنم و باعث استرس و نگرانی آنها نشوم و دلیل موفقیت آنها باشم.

همچنین من به همراه چند نفر از دوستان دیگر در حال نوشتن کتابی در زمینه برنامه ریزی نوین هستیم ک انشاالله این کتاب را به دست همه دانش آموزان کشورم برسانیم ک خدایی نکرده هیچ دانش آموزی بخاطر شرایط مالی و نداشتن برنامه ترک تحصیل نکند و به تمام آرزوهای قشنگشان برسند. امیدوارم که من به همراه مشاوران دیگر موسسه یادوین (یادگیری نوین) بتوانیم دلیل موفقیت و به اوج رسیدن دانش آموزان با استعداد کشور بشویم و تمام تلاش و توانمان را می‌گذاریم که با توکل به خداوند متعال به همه کسانی که نیاز به مشاوره و برنامه ریزی و آزمون و کتاب و کلاس دارن کمک کنیم و آنها را به اوج موفقیت و ترقی برسانیم. اولین و مهمترین موضوع که ذهن دانش آموزان رو‌ درگیر کرده و باعث شده نتوانند راحت درس بخوانند و بازدهی خوبی داشته باشند استرس و دلهره از کنکوره که در اینجا راهکارهای کنترل استرس را عرض میکنم خدمتتون.

 

راهکارهای کنترل استرس

۱. طرز فکر خود را تغییر دهید: بنظر من مهمترین موضوع راجع به استرس این است که در بسیاری موارد استرس مشکل را نشان نمی‌دهد بلکه در واکنش شما استرس را نشان می‌دهد و نحوه درک شماست که موجب این واکنش می‌شود پس اگر در کار خود با وظیفه دشواری روبرو شدید با تغییر عقیده، آن را به فال نیک بگیرید که از این طریق مهارت های شما تقویت میشود.

۲. به چیزهای دیگر فکر کنید: باید ذهنتان را منحرف کنید یا به عبارتی فکری که شما را دچار استرس میکند ازخود دور کنید و به هر چیزی که در این زمینه مفید است فکر کنید.

۳. مثبت فکر کنید: وقتی برای انجام کاری به خود مطمعن نیستید بهترین کار این است ک به کار موفق یا یکی از موفقیت های گذشته فکر کنید و در این حال دائما موفقیت های قبلی را به یاد بیاورید. دلیلی وجود ندارد که موفق نشوید.

۴. ذهنتان را آرام کنید: یک استراحت مختصر برای ذهن شما روشی بسیار موفق در کاهش یا کنترل استرس میباشد.

۵. جملات آرامش بخش بخوانید: استرس هر لحظه ممکن است حمله کند هنگامی که افکار ناخوشایند باعث انقباض عضلات گردن شما می‌شوند و بدن شما کشیدگی پیدا میکند برای حل این معضل جملات زیر را از حفظ بخوانید:

 • در این لحظه کاری نیست ک مجبور باشم انجام دهم
 • در این لحظه جایی نیست ک مجبور باشم آنجا بروم
 • در این لحظه مشکلی نیست ک مجبور باشم آن را حل کنم
 • در این لحظه فقط وفقط باید استراحت کنم

لزوماً به این سخنان فکر کنید زیرا در این صورت ذهنیت شما ناخود آگاه تغییر حالت میدهد و به شما آرامش میبخشد.

۶. معلومات خود را بیان کنید: باید فهرستی از معلومات (توانایی های) خود آماده داشته باشید تا وقتی دچار استرس میشوید بتوانید آنها را برای خود تکرار کنید.

۷. برای رفع استرس تا ده بشمارید.

۸. به نقاط دور دست نگاه کنید: اگر چند لحظه از پنجره به نقاط دور دست جایی که نقشی در پریشانی شما ندارد نگاه کنید چشمانتان آرامش پیدا میکند. اگر چشمانتان آرامش پیدا کند شما نیز میتوانید آرامش یابید.

۹. بلند شوید و مکان را ترک کنید: فاصله گرفتن از مکان آزاردهنده به همان اندازه که تماشای نقاط دور دست موثر است تاثیر مفید دارد.

۱۰. چند نفس عمیق بکشید: منظور من در اینجا از نفس عمیق یعنی آرام عمل کنید و خونسرد باشید زیرا وقتی دچار استرس میشوید ضربان قلب شما به شدت تند میشود و سریع نفس میکشید و باعث استرس شما میشود.

۱۱. داد بزنید و گریه کنید: برای تخلیه استرس گریه کردن و داد زدن خیلی تاثیر گذار است. همیشه نسبت به استرس آرام و خونسرد بودن کفایت نمیکند و گاهی با گریه و داد به آرامش ایده آل خود خواهید رسید.

۱۲. عضلات خود را کشش دهید: اساساً هر چیزی که ما احساس میکنیم یک نمود فیزیکی دارد بسیاری از ما در برابر استرس با انقباض عضلانی واکنش نشان می‌دهیم. اگر عضلات خود را کشش دهیم لااقل احساس استرس را کاهش می‌دهیم، به عبارتی وقتی عضلات آرامش پیدا کنند هیجان نیز کاهش می‌یابد.

۱۳. عضلات تحت استرس خود را ماساژ دهید: بسیاری از ما عضلات ویژه‌ای داریم که در اثر استرس منقبض میشوند استرس باعث تولید آدرنالین میشود. آدرنالین باعث انقباض عضلانی میشود در نتیجه آدرنالین بیشتری تولید میشود به همین ترتیب یکی از راه‌های مفید بر هم زدن این چرخه یافتن عضلات تحت استرس و ماساژ دادن آنها به مدت دو دقیقه در صورت گرفتگی آنها میباشد.

۱۴. گیجگاه های خود را فشار دهید: با استفاده از ماساژ اعصاب نواحی گیجگاهی عضلات نواحی دیگر بدن به ویژه نواحی گردن آرامش پیدا میکند.

۱۵. چانه خود را شل کنید و از چپ به راست حرکت دهید.

۱۶.سینه خود را پهن کنید تا بهتر نفس بکشید: با به وجود آمدن استرس انقباض عضلات سینه باعث تنگی نفس میشود که با شل شدن آنها این انقباض رفع میشود که سریع ترین راه کاهش استرس است.

۱۷. همه جای خود را به آرامش برسانید: در این روش همه قسمت های بدن خود را به صورت گروهی منقبض کرده، به این صورت که یک دسته عضلات بدن خود را همزمان منقبض کنید و به مدت چند ثانیه این حالت را حفظ کنید سپس بگذارید آرامش پیدا کنند. این تمرین را برای همه قسمت های بدن انجام دهید.

۱۸. دوش آب گرم بگیرید: زیرا آب گرم برای کاهش استرس مفید است. وقتی مضطرب و عصبی هستید جریان خون بدن کاهش یافته و آب گرم باعث میشود جریان خون را به حالت اول برگرداند و بدن را متقاعد میکند و در وضع خوبی به سر برده و آمادگی استراحت داشته باشد.

۱۹. تحرک داشته باشید: ورزش کردن بطور متناوب برای غلبه بر استرس عالی است اما حتی گاهی کارهایی مانند قدم زدن در اطراف خانه نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.

۲۰. به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید: موزیک آرامش بخش خوب خیلی ارزشمند است؛ شما را خیلی زود به حالت آرامش میبرد و ارزان است.

 

استرس چه موقع خطری جدی است؟

استرس زیاد می‌تواند خطری جدی برای شما باشد. هر یک از نشانه های زیر می‌تواند ضرورت مراجعه سریع شما به پزشک باشد. ۱.دوره های زمانی سرسام‌آور یا فراموشی موقت ۲.ضربان بسیار سریع و بی وقعه نبض ۳.کف دست های پر از عرق ۴.دردهای طولانی کمر و گردن ۵.سردردهای طولانی و شدید ۶.ارزش اعضای بدن ۷.کهیر ۸.اضطراب شدید ۹.بی خوابی.

در مواردی از دانش آموزان وجود دارد که به علت خواندن زیاد یا نخواندن و بی‌برنامگی دانش آموزان دچار خشم می‌شوند که کنترل کردن آن نیاز به راهکار دارد تا موجب استرس که مورد اول و اصلی است نشوند.

راهکارهای کاهش خشم

۱.پیاده روی کنید ۲.اعداد را به صورت معکوس بشمارید ۳.به آهنگ‌ مورد علاقه خود گوش کنید ۴.نفس عمیق کشیدن ۵.نوشتن‌ وقایع روزانه در دفتر ۶.از خانه بیرون رفتن و طبیعت گردی ۷.جملات مثبت را با خود تکرار کنید ۸.به سراغ انجام کارهای مفید بروید

ویژگی برنامه ریزی به روش نوین

قبل از شروع کردن برای گفتن ویژگی برنامه ریزی نوین ابتدا می‌خوام انواع برنامه ریزی رو بگم 1.برنامه ریزی زمانی 2.برنامه ریزی حجمی 3.برنامه ریزی ترکیبی که بیشتر آزمون‌های آزمایشی از برنامه ریزی حجمی که بدون در نظر گرفتن زمان هستند انجام میشوند.

اهمیت برنامه ریزی در کنکور:

1. استرستون کم میشه: اگر با روش اصولی و نوین برنامه ریزی انجام شود استرستون کم میشه چون بسیاری از مسائل استرس‌زا براتون حل میشه.

2. نقاط مبهم از بین میرن: در این مورد یعنی طبق زمان و حجم مطالب درس ها را بچینی و برای خودتون مشخص کنید که برای هر درس چقدر تست لازمه و چه مقدار زمان باید بزاری پس رعایت اصول برنامه ریزی کنکور به شما کمک میکنه ابهام‌ها را به حداقل برسانید.

3. وقت آزاد برای خودتون پیدا میکنید: یکی از اهداف برنامه ریزی درسی برای کنکور اینه که شما در یک زمانبندی منطقی درس بخونید و به اندازه کافی وقت برای استراحت و تفریح داشته باشید چون در زمان تفریح مغز اطلاعاتی ک شما واردش کردید رو مرتب طبقه بندی میکنه و وقتی سوالات کنکور رو ببینه میتونه همشونو پیدا و یادآوری کنه.

4. بهتون توانایی نقد برنامه میده: این کار باعث میشه به مرور برنامه بهتر و بهتری داشته باشید تا به بهترین روش برنامه ریزی کنکور مختص خودتون برسید.

ویژگی برنامه ریزی به روش نوین :

 1. توجه به ]ینده در کنار توجه به گذشته و حال
 2. انعطاف پذیری بالا و پویایی آن
 3. واقع بینانه بودن برنامه
 4. قابل اجرا بودن این برنامه
 5. نقش اصلی در این برنامه به عهده شماست
 6. رقیب اصلی در این برنامه خودتان هستید
 7. توجه به کیفیت در کنار کمیت
 8. ساده بودن برنامه ریزی به این روش

یکی دیگر از مواردی که دانش آموزان از آن شاکی هستند خستگی و خواب آلودگی در حین درس خواندن است که دقیقاً این مورد از عید به بعد بیشتر است و دانش آموزان زیادی را دچار خود میکند. سوال اصلی در این حیطه که دانش آموزان از من میپرسند این است ک علت خستگی و خواب آلودگی در طول روز چیست؟ نکته اصلی و قابل توجه در این موضوع این است که اکثر افرادی که افسردگی را تجربه کرده‌اند از مشکلات خواب مثل بی‌خوابی یا پرخوابی شکایت دارند. خواب زیاد و افسردگی از دو جهت با هم ارتباط دارند؛ از یک سو فرد افسرده نمی‌تواند شب‌ها بخوابد یا خواب با کیفیتی داشته باشد و از یک سو در طول روز دچار خواب آلودگی شده و بیش از حد می‌خوابد که مشکلات خواب می‌تواند علائم آن را بدتر کند بنابراین فرد افسرده وارد چرخه معیوب افسردگی و پر خوابی میشود.

 

 

علت های احساس خواب آلودگی و خستگی مداوم:

 1. سندرم خستگی مزمن
 2. کیفیت و‌کمیت خواب
 3. تغذیه و ورزش
 4. مسائل پزشکی و روانشناسی مثل تیروئید.دیابت. آپنه خواب و خواب آلودگی بیش از حد

چگونه احساس خستگی و خواب آلودگی را درمان کنیم؟

1. یک دفترچه داشته باشید: نوشتن احساسات خود اولین قدم برای به دست آوردن کنترل زندگی است. نوشتن احساسات شما هنگام بیدار شدن از خواب, آنچه ک میخورید و مینوشید و برنامه خواب فعلی خیلی موثر است.

2. هر احساس خستگی و خواب الودگی بیماری نیست: یکی از دلایل رایج برای احساس خواب آلودگی و خستگی مداوم، عدم رعایت بهداشت خواب است. بهداشت خواب شامل: ۱.یک برنامه خواب ثابت داشتن ۲.محیط خود را برای خواب مساعد نگه داشتن ۳.مراقب آنچه مصرف میکنید باشید.

3. سطوح استرس را ب حداقل برسانید.

نکات تکمیلی درمورد موسسه یادوین (یادگیری نوین)

مهم ترین نیاز کنکوری دانش آموزان مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم مشاوره تحصیلی، کتاب تست، درسنامه و کلاس است که یادوین سعی دارد بهترین اموزش کنکوری، مجرب ترین و قویترین اساتید سطح کشور، بیشترین میزان تست و بالاترین حد تطابق سوالات با کنکور سراسری را در ساخت تعلیم تربیت کشور رقم بزند.

این موسسه دارای برنامه مخصوص برنامه یادوین میباشد که این برنامه شامل:

الف) دوره های آنلاین :

 • اموزش ویدیویی جامع
 • حل تمرین
 • تحلیل سوالات کنکور های اخیر
 • ارائه درسنامه و جزوه کامل

ب) نمونه سوالات ویژه:

 • حل سوالات چهار گزینه‌ای
 • پاسخنامه تشریحی
 • حل ویدیویی سوالات

ج)حل آزمون:

 • حل سوالات آزمون
 • پاسخنامه تشریحی آزمون
 • حل ویدیویی سوالات آزمون

د)مشاوره:

 • هدایت تحصیلی
 • برنامه ریزی درسی
 • معرفی و تحلیل رشته های دانشگاهی