با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دانش آموزان پر تلاش کنکوری، بنده هانیه علیزاده، عضو گروه جهادی سلمان و از وظایف بنده پشتیبانی و برنامه ریزی هست.

به دلیل تجارب قبلی من باب پشتیبانی و برنامه ریزی دانش آموزان کنکوری دانش و تجربه کافی این امر خطیر را دارا هستم و همچنین پا به پای دانش آموزانم به مطالعه‌ی دروس رشته‌ی انسانی می پردازم و این امر موجب بهبود کیفیت برنامه ریزی و پشتیبانی بنده برای دانش آموزان کنکوری خواهد بود. گروه آموزشی یادگیری نوین (گروه جهادی سلمان) این امکان را برای ما دانشجویان فراهم کردند و آموزش های جامع و کاملی به ما و همکارانمان ارائه دادند که امروزه به قوه الهی میتوانیم این مسئولیت مهم را بر عهده بگیریم.

اگر کنکور و مطالعه آن را یک نردبان در نظر بگیریم نباید همه‌ی نردبان را نگاه کنید! فقط گام اول را بردارید برداشتن اولین قدم همیشه سخت ترین مرحله است ولی هر چه بالاتر می روید همیشه آسان تر می شود. با هر گام به زندگی دلخواهتان نزدیک‌ تر خواهید شد تا اینکه سرانجام آنچه غیر قابل مشاهده بود ظاهر و آنچه دست نیافتنی بود به واقعیت تبدیل می شود.

دیدگاه خانوم هانیه علیزاده در رابطه با کنکور 1402:

کنکور یک مرحله‌ی بسیار مهم از زندگی و یک پل  بزرگ برای رسیدن به اهداف و رویاهای زندگی هر شخص است. تمام اشخاص موفق ، قبل از رسیدن به اهداف‌شان‌، بارها خسته می شوند بارها تصمیم میگیرند مسیرشان عوض کنند حتی بار ها شکست میخورند اما کسی یا کسانی برنده اند ، که جا نزنند و پس از هر زمین نشستن دوباره بلند شوند و قوی تر از قبل مسیرشان را ادامه دهند هر کس تلاش کند حتما نتیجه‌اش را می بیند به طور کلی سرنوشت شما میزان بستگی زیادی به نتیجه‌ی کنکور شما دارد تسلیم نشوید قبل از اینکه به موفقیت برسید. وقتی می کوشید به هدفتان برسید، همواره باید این را بدانید که موفقیت خیلی نزدیکتر از آن است که فکرش را می کنید. آن زمان می توانید احساس کنید که در چند قدمی شما ایستاده است. کلید راه این است که دلسرد نشوید و همینطور به جلو بروید. پشتکار یعنی مواجه شدن با ترس ها بدون اینکه تسلیم شوید. اغلب انسان ها قبل از اینکه به موفقیت برسند، دست از تلاش بر می دارند و در دقایق پایانی بازی را رها می کنند.

زمان‌، بیشتر از هر چیزی برای یک کنکوری اهمیت دارد. با برنامه ریزی صحیح و اهداف مشخص و همچنین اراده و تلاش سفت و سخت؛ می توان دید بسیار شیرین تری نسیت به کنکور پیدا کرد. البته تلاش و پشتکار و همکاری شما با مشاور، اهمیت بسیار زیادی دارد. همراهی و همکاری با مشاور، می‌ تواند کمک بسیار زیادی به دانش آموز بکند اما مهم ترین عامل موفقیت شما انتخاب هدف است دلیل این که بسیاری از افراد هرگز به اهداف خود نمی­ رسند این است که آنها تعریفی از اهداف خود ندارند یا حتی به طور جدی اهداف خود را قابل باور و دست یافتنی نمی­دانند. برندگان می توانند به شما بگویند به کجا می روند، چه برنامه ریزی برای طول راه و اهدافشان دارند و حتی تعیین می­ کنند در ماجراجویی­‌هایشان چه کسانی در کنارشان هستند.

وقت طلاست همیشه صحیح است

از همان گذشته به ما گفته اند که وقت طلاست. چون هیچ طوری نمیتوان وقت از دست رفته خود را دوباره به دست آورد. ویژگی جالب زمان این است که مثل برق و باد می‌ گذرد! هر کسی فرصت یکسانی در طول روز دارد. تصمیم با خودش است که از آن زمان برای موفقیت در کنکور استفاده کند یا مثل بسیاری از افراد آن را هدر بدهد. برای شروع هیچوقت دیر نیست اما برای پشت گوش انداختن همیشه دیر است به لذت های گذرا دل نبندید و به فکر آینده‌ی درخشان باشید.

ممکنه یک سال بهتون بد بگذره فقط درس و کلاس کنکور و کتاب باشه و … ولی به جاش یک عمر بهره‌ی این زحمات رو خواهید برد. شما شاید یک سال عمرتون رو فدا کنین اما به جاش سالیان خوشی منتظرتون خواهد بود. فقط به خدا توکل کنید و به خودتون اعتماد به نفس بدید و انگیزه داشته باشین و ارادتون رو قوی کنین یکی از فلسفه های ماه رمضان همین هستش که ما ارادمون رو قوی کنیم و در مقابل وسوسه ها مقاومت کنیم. شما هم باید در مقابل وسوسه ها توی این یک سال مقاومت کنید تا موفق بشین. تحصیلات گیره‌ای است که زندگی شما را هنگام سختی‌ها یکپارچه نگه می‌دارد و جلوی از هم پاشیدن آن را می‌گیرد.

این جمله تشبیه فوق العاده خوبی نسبت به درس و تحصیلات داشته است. واقعاً کسی که علم و سواد و تحصیلات بالایی دارد، قطعاً در سختی ها و مشکلات عاقلانه‌تر عمل می‌کند و نمی‌گذارد زندگی‌اش به یکباره نابود شود. اما افراد دیگر ممکن است با کوچک‌ترین مشکلی شیرازه زندگی‌شان از هم پاشیده شود و به علت نداشتن آگاهی بالا، اتفاقات بسیار بدی برایشان رخ دهد.

اگر نمی خواهید جزء دسته دوم باشید، همین حالا وقتش است که جلویش را بگیرید و با تلاش های اکنون خود بتوانید از تهدیدها و سختی های آینده برای خود فرصت ایجاد کنید.‌ درس و تحصیلات یکی از مهم ترین لازمه ها برای رسیدن به شغلی مناسب است. در این دوره و زمانه اگر تحصیلات بالایی نداشته باشید، به دست آوردن شغلی خوب کمی برایتان سخت خواهد شد. شک نکنید که تلاش‌های امروز شما برای قبولی در کنکور و ادامه دادن تحصیلات، نتیجه فوق العاده‌ای خواهد داشت و موفقیت های خوبی را نصیب تان خواهد کرد.

چارلی چاپلین زمانی می گفت: هیچ چیز در این دنیا ابدی نیست حتی مشکلات ما. ممکن است به موقعیتی که مد نظرت بوده نرسیده باشی. اما با برداشتن بهترین قدم بعدی ات به سمت جلو دقیقا همان جایی که می خواهی می توانی باشی. ما نمی توانیم گذشته را تغییر دهیم،فقط می توانیم زمان حال را تغییر دهیم. هیچگاه برای تبدیل شدن به آنچه مد نظرت است دیر نیست. به رشد خود ادامه بده،به آموختن ادامه بده و هر روز خودت را به روزتر کن. من برنده‌ام چون عملکردم را به دقت ارزیابی می کنم.

توصیه‌ی خانوم هانیه علیزاده به دانش آموزان کنکوری:

بسیاری از داوطلبان، با پیش آمدن کمی سختی در دوره آمادگی برای کنکور، بلافاصله انرژی و انگیزه خود را از دست داده و ناامید می‌شوند؛به یاد داشته باشید که هیچ کاری براحتی به پایان نمی‌رسد و هیچ هدفی به آسانی محقق نمی‌شود، و برای انجام هر کاری باید زحمت کشید و تلاش کرد یک دانش آموز کنکوری توی اتاقش کتابخونه نمیسازه بلکه بهترین منبع رو از هر درس نگه میداره و بقیه شونو میبره تو انباری! دیدن کتاب های تلنبار شده و نخونده هم باعث استرس میشه هم باعث میشه دانش آموز چند منبعی باشه که یکی از عوامل شکست کنکوری ها همینه!

موفقیت در مدرسه و دانشگاه مثل آماده شدن برای یک ماراتن است که بعد از فارغ‌ التحصیل شدن شروع می‌شود. روی اهداف‌ تان تمرکز و سخت کار کنید، اما یادتان باشد بدترین چیز برای شما این است که قبل از اینکه به پایان کار برسید خودتان را خسته کنید؛ برخی از افراد هستند که بیشتر از این که به خوبی ها و اتفاقات مثبت فکر کنند، جنبه منفی قضیه را نگاه می‌کنند و خود را ناامید می‌کنند. در صورتی که این کاملاً اشتباه است. آنها برای موفقیت در کنکور به جای اینکه بگویند اگر قبول شوم چقدر اتفاقات فوق العاده برایم می افتد و…، می‌گویند اگر در کنکور قبول نشوم چه خواهد شد؟

طبیعی است که این ترس بر شما غالب خواهد شد و جلوی اتفاقات مثبت را تا حدودی برایتان خواهد گرفت. البته وجود این ترس تا حدی ضروریست و می‌تواند محرک شما برای تلاش کردن و رسیدن به هدفتان باشد. اما اگر این ترس از حد خود بگذرد، قطعاً اتفاقات خوبی را در پی نخواهد داشت. هر فردی دارای هزاران مشکل شخصی است و هیچ چیز نمی تواند این اصل را انکار کند اما گره ها و مسائل ذهنی شما نباید اختلال چشمگیری در نحوه درس خواندن و میزان تلاش شما ایجاد کند.

بهانه گرفتن و دلیل‌های بی‌خود و بی‌جهت برای توجیه کردن کارهای خود، نه تنها باعث رسیدن ما به موفقیت نمی‌شود، بلکه ممکن است شکست های زیادی را نصیب ما کندغ همه درس میخونن همه آزمون شرکت میکنن همه عاشق پزشکی هستن؛ اما هر کسی از تفریح و لذتش چشم پوشی نمیکنه هر کسی آزمونشو بررسی و تحلیل نمیکنه هر کسی از وجودش واسه هدف مایه نمیذاره؛ سعی کنید در درس خواندن هم بهانه نیاورید. اگر هر روز سر خودتان کلاه بگذارید و درس خواندن را به زمان دیگری موکول کنید، مطمئناً نمی‌توانید امتحانات مهمی مثل کنکور را درست پشت سر بگذارید و در آنها به موفقیت برسید. بعد ها برای تک تک بهانه ها ابراز پشیمانی میکنید و مهم تر از همه، دیگر با بهانه‌هایتان خودتان را هم نمیتوانید راضی کنید…

آیه یاس خواندن کار ضعیف هاست. به جای اینکه به افکاری مثل نمی شود، نمی توانم، سخت است و این طور تلقین های منفی، سعی کنید خود را باور داشته داشتید. از نکات طلایی کنکور این است که بدانید شما توانایی انجام هر کاری را دارید. تنبلی در درس خواندن را با فکر به آینده روشن و درخشان در آینده کنار بگذارید. هر جمله منفی که به خود می گویید، حجم زیادی از انرژی خود را هدر داده اید و احساس ناامیدی می کنید.

تصور کنید هر درس مانند هر انسانی دارای ویژگی های متفاوتی است و باید با او متناسب با خودش برخورد کرد. مثلا روش تست زنی زیست شناسی کنکور با درسی مثل ریاضی متفاوت است. و یا نمی توان برای درس ادبیات به اندازه فیزیک وقت گذاشت. اگر درسی را خوب متوجه نمی شوید یا زود فراموش می کنید، علت را جستجوکنید. گاهی با تکنیک های درست دیگر نیازی به تکرار چندین و چند باره نیست.

سعی کنید درس را با شادابی بخوانید و آن را برای خودتان جذاب کنید. شما باید کتاب را دوست خود بدانید، نه وظیفه‌ای برای رفع تکلیف. برای مثال، اگر آثار نویسندگان کتاب ادبیات را فراموش می کنید، برای آن ها داستان بسازید و یا رمز بسازید. این روش در ثبت مطالب، حتی بعد از گذشت سال ها بسیار تاثیر گذار است. می توانید در برخی از دروس حتی تصویرسازی هم انجام دهید و مبحث مورد نظر را به صورت نقاشی دربیاورید.

رازهای طلایی کنکور

واقعیت این است که درس خواندن برای کنکور هم سنگین است، هم مدت نسبتا زیادی را می طلبد. یکی از مهم ترین 20 راز طلایی موفقیت رتبه های برتر کنکور که شاید برخی آن را باور نداشته باشند، توجه به استراحت و تفریح است. اگر به مصاحبه با رتبه های برتر کنکور سراسری دقت کنید، خواهید دید ساعاتی از هفته یا ماه را به کارها و فعالیت های مورد علاقه پرداخته اند و این باعث تجدید انرژی و بازدهی بیشتر مغز می شود.

گاهی ما وقتی درس می خوانیم، فکر می کنیم که کاملا بر مطالب مسلط شده ایم و آن را کنار می گذاریم. اما اگر تست بزنیم خواهیم دید که برخی نکات هنوز به خواندن نیاز دارند و حتی مطالب جدیدی کشف می کنیم. از مهم ترین نکات مهم برای قبولی در کنکور این است که هر چند روز یا هفته یکبار از خودتان آزمون بگیرید. برای این کار می توانید یا در آزمون های موسسات کنکوری شرکت کنید، یا در خانه با تهیه سوالات این کار را انجام دهید.

شما تنها با یکبار خواندن نمی توانید بر همه دروس مسلط شوید. اما اگر بخواهید دوباره با جزئیات به خواندن کتب بپردازید، مطمئنا هم با کمبود زمان مواجه خواهید شد و هم برایتان بسیار سخت و کسل کننده خواهد بود. از بارزترین نکات طلایی کنکور این است که یاد بگیریم چگونه خلاصه نویسی کنیم. سعی کنید از شیوه های جدید و متناسب با هر درس برای خلاصه برداری استفاده کنید.

مسلما شما هم از اثرات منفی داشتن اضطراب آگاهید. اما آیا منشا پیدایش این احساس را یافته اید و یا شیوه های مقابله با آن را نیز می دانید؟ واضح است که هیچ کس بهتر از خود ما نمی تواند به رفع استرس کمک کند. مشاوران ما با آشنایی کامل به شیوه های مقابله با اضطراب مخرب در همه روزهای هفته در کنار شما هستند و آرامش در مطالعه را به شما بر می گردانند.

تحقیقات نشان می دهد، وقتی شما چیزی را یادداشت می کنید، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. این یکی از نکات مهم برای قبولی در کنکور است که می توانید بخصوص برای دروس حفظی به کار ببرید. تا حد امکان نوشته هایتان تمیز و منظم باشد تا ذهن شما نیز سازماندهی داشته باشد. اگر از خودکارهای رنگی و متفاوت نیز استفاده کنید، تاثیر مثبت بیشتری خواهد داشت.

حضرت علی (ع) می فرماید: نااميدى، باعث كوتاهى در عمل مى شود. اول اینکه همانطور که می دانید ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در سال های اخیر بسیار بالاتر از قبل است. اما اگر هدفتان قبولی در رشته های تراز بالا و کم ظرفیت است، باز هم می توانید غلبه بر ترس از شکست در کنکور به روش رتبه های برتر را یاد بگیرید. چرا که آن ها ممکن است چنین احساسی تجربه کرده باشند، اما مطمئنا بر آن فارغ آمده اند.

یک جمله معروف وجود دارد که می گوید، شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین ارتباط را با آن ها دارید. این نشان می دهد که جو و فضایی که در معرض آن هستید چقدر می تواند در موثر باشد. سعی کنید دوستانی را انتخاب کنید که مانند شما دغدغه تحصیل و موفقیت داشته باشند. چنین افرادی اشتیاق و انگیزه شما را چندین برابر می کنند. از افرادی که هیچ هدفی در زندگی ندارند و انرژی منفی را منتقل می کنند، دوری نمایید.

نحوه صحیح درس خواندن در روز های پایانی کنکوری از زبان خانوم هانیه علیزاده

نحوه مطالعه در روزهای پایانی با سایر روزهای عادی کمی متفاوت است. یک توصیه جدی که در مشاوره و برنامه ریزی به داوطلبان عزیز داده می شود، این است که بشدت از خواندن مطالب جدید در روزهای پایانی خودداری کنید. این نه تنها مفید نیست و چیز جدیدی یاد نخواهید گرفت، بلکه استرس بسیار بالایی را به شما منتقل می کند و بر سایر اطلاعات تاثیر می گذارد.

اگر زمان برگزاری جلسه کنکورتان صبح است، سعی کنید خوابتان را در ده روز پایانی طوری تنظیم کنید که ذهنتان به مرور عادت کند. همچنین برای جلسه بعد از ظهر نیز همین کار را باید انجام داد. مطابق با نکات مهم برای قبولی در کنکور این زمان یعنی یک یا دو هفته آخر، موقع جمع بندی و مرور است. یادداشت ها و خلاصه برداری هایی که کردید را دوباره بخوانید. برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشید، از صحبت با دوستان، بخصوص افرادی که به شما اضطراب وارد می کنند دوری کنید. سعی کنید با آرامش به مرور هر چند روزنامه وار دروس بپردازید.

نیمی از موفقیت شما به نحوه عملکردتان در جلسه کنکور بستگی دارد. آمادگی برای این چهار ساعت از یکی دو روز قبل آغاز می شود. روز قبل از آزمون دست از درس خواندن بکشید و فقط استراحت کنید. شب نیز بموقع بخوابید، اما از خوردن داروها خودداری کنید. وسایل و مدارک مورد نیاز برای جلسه را همان روز قبل آماده کنید تا صبح با آرامش به تغذیه و آمادگی روحی بپردازید.

صبحانه ایی مقوی بخورید و برای جلسه نیز خوراکی های شیرینی مانند کشمش، بادام و شکلات نیز می توانید با خود ببرید. اگر احساس کردید که مطالب را فراموش کرده اید، نگران نباشید، این حالت طبیعی است. خونسرد باشید و اجازه دهید تا ذهن آماده شود. اگر به سوالی برخوردید که برای پاسخگویی به زمان زیادی نیاز داشت، آن را رها کنید و به سراغ ادامه سوالات بروید. در مورد آنهایی که شک دارید نیز تکنیک درست این است که تا سه سوال مشکوک را می توانید جواب دهید. اما اگر تعداد شک هایتان زیاد بود، بهتر است از آن ها رد شوید. به زمان استاندارد پیشنهاد شده از سوی سازمان سنجش برای هر تست عمل کنید.