فاطمه راستی عمادآبادی

  • فارغ التحصیل رشته ادبیات و علوم انسانی
  • دانشجوی رشته ی مدیریت صنعتی دانشگاه شیراز
  • مشاوره تحصیلی موسسه یادوین(یادگیری نوین)
  • برنامه ریز کنکور
  • دبیر انجمن علمی مدیریت دانشگاه شیراز
  • دارای گواهی فن بیان و سخن وری

همیشه باورم بر این است که انسان تا زمانی می‌تواند به اهدافش دست یابد که به خود باور داشته باشد. ترس از شکست می تواند ما را نه تنها از هدفمان دور کند بلکه مانع بی انگیزه شدن ما در جهت رسیدن به اهداف میشود. شما قبل از مدیریت محیط جهت مطالعه ابتدا باید خود و افکارتان را مدیریت کنید. تنبلی و ممارست نداشتن در رسیدن به هدف بزرگترین دشمن انسان در جهت شکست او است و در پروسه کنکور داشتن پشتکار و تمرین می تواند مهم تر از داشتن هوش و استعداد باشد. در فرآیند کنکور کمک فرد به خود بسیار مهم تر از خدمات کنکوری چندگانه است؛ توجه داشته باشید که با داشتن افکار مثبت شما میتوانید آینده روشنی برای خود رقم بزنید. شما آنقدر شجاع بودید که در راهی که بعضی از افراد جا زدند شروع کردید آنقدر قوی بودید که ادامه دادید و آنقدر لیاقت دارید که در این راه دشوار به آنچه لایقش هستید برسید. جمله معروف (بعد از هر سختی آسانی است) را در مواقع سخت فراموش نکنید. هیچکس جز خودتان موظف به ساختن رویای شما نیست پس به خودت در این راه کمک کن. فرصت ها هیچ زمانی به سراغ تو نمی آیند این تو هستی که باید فرصت بسازی. موفقیت هیچ زمانی قرار نیست به سمت شما بیاید این شما هستید که باید به سمت آن حرکت کنید و آن را بدست آورید.

اگر از شما پرسیده شود که چرا اینقدر سخت تلاش میکنید؟ یک جمله جواب آنان است ترجیح میدهم بترسم، بجنگم و بعد شکست بخورم تا اینکه بترسم، فرارکنم و بعد حسرت بخورم! در راه تبدیل خواسته ها به داشته‌هایتان، هیچ چیز به اندازه تلاش شما به شما کمک نخواهد کرد. شما زمانی در مسیر کنکور موفق خواهید بود که با آجرهایی که به سمت شما پرتاب می‌شود بنایی محکم بسازید. پشتکار شما زمانی به اثبات میرسد که با ترس ها بدون اینکه تسلیم شوید مواجه شوید، موفقیت تحصیلی شما  هیچ رازی نداره. از تو شروع می‌شه زمانی که تصمیم می‌گیری شرایطت رو تغییر بدی. شاید به خیلی چیزا فکر کنی، به راهکارها، به مشکلات و… اما یه قانون بیشتر وجود نداره: «موفقیت به سن، وضعیت فعلیت و وضعیت گذشته تو هیچ ارتباطی نداره». دقت کن، هیچ ارتباطی! موفقیت، شجاعت و شهامت می‌خواد!

جمله معروف ارسطو فیلسوف بزرگ را گاهی با خود مرور کنید که میگوید (ریشه آموزش تلخ است اما میوه‌اش شیرین است). موفقیت بزرگ شما حاصل مجموع تلاش های کوچک و مکرر شماست پس تلاش های خود را هر چند کوچک نادیده نگیرید. هیچ وقت در انتظار زمان مناسب ننشینید چونکه آن را از دست خواهید داد. برای موفقیت در تحصیل باید مطالعه روزانه اولویت شما باشد. کار و تلاش شما است که جایگاهی برای شما رقم میزند پس برای جایگاه والا نهایت تلاش خود را به کار بگیرید اگر انتظار دارید بدون درس خواندن شغل خوبی داشته باشید مثل این است که انتظار داشته باشید در یک مسابقه که مدال برنز جایگاه شماست به شما مدال طلا بدهند. هیچ یک از ما داننده کامل و تمام و کمال نیستیم و مشکل نیمی از انسان ها در موضوع فقر این است که ثروتمندان همواره در حال یادگیری هستند اما فقیران فکر میکنند که همه چیز را میدانند. اگر شما رویای خودتان را نسازید در آینده کسی شما را به استخدام در می آورد تا رویای او را بسازید. اگر بارها و بارها در زندگیت شکست خوردی بدان که این دلیل موفقیت تو در حال و آینده خواهد شد. بدانید و مطمعن باشید که لذت یک دقیقه موفقیت شما تمام سال های شکست شما را جبران خواهد کرد.


در برنامه ریزیتان از کارهای سخت شروع کنید چونکه کارهای آسان خودشان حل می‌شوند. قائده علت و معلول را در زندگیتان همیشه و همه جا به یاد داشته باشید در اینجا مصداق این است که اگر در زندگی تلاش کنید موفق خواهید شد و اگر تلاش نکنید حسرت خواهید خورد!

انسان به وسیله کمک به دیگران است که ذاتی که خدا در آن نهفته است را بیانگر می‌شود پس در زمینه تحصیل اگر این قابلیت را دارید از آن غافل نشوید. افراد موفق در زندگی هیچ زمان به امید کمک دیگران ننشسته‌اند بلکه سعی می‌کنند خود به جایگاهی برسند که بتوانند به دیگران کمک کنند
موفقیت زمانی شیرین است و به دل مینشیند که با سختی بسیار به دست آمده باشد. زمانی قدر جایگاه خود را میدانید و در ارتقای آن نهایت تلاش را میکنید که از سختی های قبل آن الهام گرفته باشید اگر از مسیری که در آن قدم برداشتید مطمعن هستید و موفق افراد دیگر را هم به سمت آن با روش درست انگیزشی ترغیب کنید. از مقایسه خود با دیگران در جهتی که موفق شدند ولی شما آن را امتحان کردید و موفق نشدید خودداری کنید شاید شما بتوانید استعداد خود را در جهت دیگری بکار گیرید و موفق شوید. برنامه ریزی کردن یعنی آوردن آینده به زمان حال است تا بتوانید همین الان کاری برای آن انجام دهید. اگر می خواهید افکار منفی را از خود دور کنید به آنچه می‌خواهید فکر کنید نه به چیزهایی که از آن میترسید
فکر کردن به گذشته را کنار بگذارید اما هیچوقت فکر کردن به آینده را رها نکنید. همیشه چیزی را که آرزو کنید به دست نمی آورید چیزی را بدست می آورید که برای آن تلاش کرده باشید. امروز و فردا کردن باعث می‌شود که سال بعد این موقع آرزو کنی که ای کاش امروز شروع کرده بودی.

امروز درس بخوانید و فردا ریاست!

اگر شما توانایی فهمیدن اینکه کاری درست نیست را دارید حتما قدرت درست کردن آن راهم دارید. انسان های خوشبین و بدبین هردو برای جامعه مهم هستند چون که خوشبین‌ها کشتی را اختراع میکنند و بدبین ها غریق نجات را؛ شما میتوانید امروز درس بخوانید و فردا ریاست! همانطور که امام اول شیعیان فرمودند پیروزی (موفقیت) با دوراندیشی و اراده پایدار به دست می آید پس در نتیجه باید در زندگی اراده‌ای قوی و آینده نگری داشته باشیم تا به اهداف بلند مدت خود دست پیدا کنیم. ما به اندازه‌ای وقت و انرژی نداریم که به همه چیزها به یک اندازه اهمیت بدهیم؛ بنابراین مجبوریم که بی‌رحمانه اولویت‌بندی و فقط روی موضوعات مهم تمرکز کنیم. بسیاری از ما موقع تصمیم‌گیرهای‌ روزمره، به ذهن‌مان رجوع می‌کنیم و از خطاهای شناختی و قضاوتی آن، ناآگاهیم. دام‌های شناختی که ذهن برای ما درست می‌کند، در بسیاری از مواقع می‌تواند دردسرساز باشد و ما را به ورطه شکست بکشاند. راهِ نجات، شناخت این اشتباهات است! هرچند بلندپروازی می‌تواند موتورِ محرک ذهن باشد و نوعی جنب‌وجوش ایجاد کند؛ اما کمال‌گرایی افراطی نه تنها به شما کمکی نمی‌کند، بلکه آسیب‌زننده خواهد بود و مدام احساس ناکافی بودن ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد کمال‌گرا از اشتباه کردن می‌ترسند و همیشه به‌دنبال پیروزی هستند، این موضوع به خودی خود بد نیست؛ اما وقتی چاشنی افراط را به آن اضافه کنیم، تبدیل به حس آزاردهنده و بازدارنده می‌شود.

شما با لم دادن روی مبل و مثبت‌اندیشی، بدون انگیزه و تلاش کافی، به نتیجه‌ای نمی‌رسید! این نتیجه می‌تواند قبول شدن در یک رشته درسی باشد، یا برنده شدن در یک مسابقه ورزشی، فرقی نمی‌کند. برای رسیدن به موفقیت حتماً نباید تلاشی شبانه روزی داشته باشید. کافی است یک رویه منظم پیش بگیرید و هر روز مجموعه‌ای از اقداماتی که شما را به هدف می‌رساند انجام دهید. زندگی کنونی ما حاصل انتخاب‌هایی است در گذشته داشته‌ایم. اگر از زندگی امروز رضایت دارید که عالی است و به همان روال گذشته با تمام قدرت ادامه دهید ولی اگر زندگی امروزتان شما را راضی نمی‌کند باید روال خود را تغییر دهید و روالی انتخاب کنید که بتواند شما را به اهداف و رویاهایی که همیشه داشته‌اید برساند. من جهان را به ضعیف یا قوی یا موفقیت‌ها و شکست‌ها تقسیم نمی‌کنم؛ بلکه جهان را به یادگیرندگان و افرادی که در مسیر یادگیری نیستند تقسیم می‌کنم. واقعیت این است که موقعیت‌های منفی که در زندگی خود تجربه می‌کنیم معمولاً بیش از یک مسئله را دربرمی‌گیرند. این موقعیت‌های منفی مانند یک سم شیمیایی به تمام زندگی ما نفوذ می‌کنند. بهانه ممنوع! برخی افراد برای شکست‌های خودشان بهانه می‌آورند ولی پس از مدتی خودشان متوجه نیستند که همان بهانه‌ها دارد ذره‌ ذره شکست‌شان را رقم می‌کند. مغز شما در ساعت پنج صبح در یک وضعیت بسیار ایده‌آل قرار دارد و می‌توانید با بهره گرفتن از خلوت و آرامش این ساعت، همچون یک فرد نخبه و برجسته عمل کنید. حق ندارید که تسلیم مشکلات و سختی‌ها شوید. باید آن‌قدر از خودتان سرسختی و مقاومت نشان دهید که سختی‌ها تسلیم شوند و شما به هدفی که برای خودتان تعیین کرده‌اید دست پیدا کنید. هیچ چیز نمی‌تواند فردی را که دارای نگرشی درست است از دستیابی به هدفش بازدارد. هیچ چیز در روی زمین نمی‌تواند به فردی که دارای نگرشی نادرست است کمک کند.
هر چیزی که ذهن انسان بتواند تصور و باور کند، می‌تواند به آن دست پیدا کند. نقطه شروع تمام دستاوردها و موفقیت‌ها، علاقه و اشتیاق است. همیشه این نکته را در ذهن خود داشته باشید. اشتیاق و علاقه ضعیف، نتایج ضعیف در پی خواهد داشت. اشتیاق ضعیف، درست مانند آتشی کوچک و ضعیف است که حرارت ناچیزی تولید می‌کند. پشتکار داشته باشید، جا نزنید و ادامه بدهید. برنامه ریزی و مدیریت زمان، هردو از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت برای افراد بزرگ و حرفه ای به شمار می روند؛ جالب است بدانید نقطه ضعف بسیاری از افراد معمولی نیز دقیقاً همین موارد می باشد و نمی دانند که چگونه باید زمان خود را مدیریت کنند یا برنامه ریزی حرفه ای داشته باشند حقیقت تلخ این است که ما نمی توانیم زمان تولید کنیم؛ بلکه فقط می توانیم آن را مصرف کنیم! به همین دلیل است که باید راهکاری برای استفاده بهینه از زمان داشته باشیم.
دانش آموزان کنکوری که موفق نمی شوند فاقد استعداد نیستند فاقد اراده هستند. بدانید که پیروزی از آن کسانی هست که بیشترین پشتکار و تلاش را در جهت رسیدن به هدفشان داشته باشند. انرژی و پشتکار و تلاش شما میتواند تمام هدف‌هایتان را فتح کند. کم نیار کسی موفقیت های مکرر و بزرگ به دست می‌آورد که با موفقیت های کوچک شروع میکند. درد و سختی شما موفقت و گذرا است اما حسرت چیزی است که همیشه با شما خواهد ماند. خودباوری کلید موفقیت در هر کاری است که می‌خواهید انجام دهید. برای انجام هر کاری علاوه بر علاقه باید باور داشته باشید که در آن کار موفق خواهید شد. خودباوری سنگ بنای شروع هر کاری است!

استفاده از تجربه و مشاوره افراد موفق میتواند شما را از اشتباهات در مسیرتان دور نماید. شما باید به‌طور مداوم عملکردتان را نسبت به نقطه اصلی شروع رسیدن به هدف، ارزیابی کنید درباره‌ی مراحل رسیدن به هدف خود فکر کنید.

توصیه هایی برای دانش آموزان کنکوری از خانوم فاطمه راستی

اولین قدم در جهت برنامه های کنکوری مشخص کردن هدف شماست. از افرادی با انرژی منفی که شما را از درس خواندن دل زده و رانده میکنند دوری کنید. بدانید که خواستن توانستن است پس اگر تو بخواهی میتوانی. یک دانش آموز کنکوری باید از تمام وقت خود به بهترین شکل ممکن استفاده نماید؛ در انتخاب هدف علاقه خود را در نظر داشته باشید. داشتن برنامه صحیح و اصولی یکی از عوامل اصلی موفقیت  در زمینه کنکور است
سعی کنید مواردی را که مانع درس خواندن شما (نظیر افکاری که ذهن شما را درگیر می‌کند) دوری کنید. هیچ یک از تلاش های شما بی نتیجه نخواهد ماند پس پشتکار در این زمینه را فراموش نکنید. یکی از مهم ترین عوامل شکست یک دانش آموز کنکوری امروز و فردا کردن جهت شروع مطالعه است؛ تنها خود شما هستید که می توانید تغییر را در زندگیتان رقم بزنید. شما باید این تصور را داشته باشید که هر درس مانند انسان دارای ویژگی های متفاوتی است و باید با او متناسب با خودش برخورد کرد. جهت دوری از خستگی مداوم و مکرر سعی کنید درس را با شادابی بخوانید و آن را با روش های متناسب با روحیه خود برای خودتان جذاب کنید. گاهی اوقات ما فکر می کنیم که کاملا بر مطالب مسلط شده‌ایم و آن را کنار میگذاریم و هنگامی که تست میزنیم خواهیم دید که برخی نکات هنوز به خواندن نیاز دارد پس لازم است بعد از خواندن خود را محک بزنید. خلاصه نویسی یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی در کنکور است به هیچ دلیل از آن غافل نشوید. هیچ زمانی برای شروع به سمت موفقیت و هدف دیر نیست پس ناامید نشوید و شروع کنید!