فاطمه بافکری با سوابقی نظیر برنامه ریز کنکوری، مشاور علمی، مربی تحصیلی، سابقه فعالیت در چند موسسه بزرگ کنکور، فعال در حوزه علوم انسانی، مدرس حوزه کودک و نوجوان، کارشناس و پژوهشگر مدیریت و حسابداری، مددکار فرهنگی و آموزشی دانش آموزان محروم، دارای مدرک تربیت مدرس در گروه یادوین فعالیت می کنم. تقریبا یکی از بزرگترین دلایل تلاش دانش آموزان کنکوری برای این آزمون، مجاز به انتخاب رشته شدن است. یکی از رشته هایی که  داوطلبان کنکور مخصوصا دانش آموزان انسانی می توانند آن را در دفترچه مشاهده و انتخاب کنند رشته مدیریت است. هدف رشته مدیریت تربیت افراد و مدیرانی است که بتوانند از خود، فرد و کارمندان عملکرد بالایی را کسب کنند. فارغ التحصیلان  و دانشجوهای این رشته باید بتوانند افراد یک مجموعه  را برای رسیدن به یک هدف خاص راهنمایی کنند. دانشجوهای این رشته حدود هشت ترم و تقریبا چهار سال مشغول تحصیل هستند.

بررسی جامع رشته مدیریت توسط خانم فاطمه بافکری

 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت فناوری و اطلاعات
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت گردشگری
 • مدیریت بیمه
 • دروس رشته مدیریت

دروس مشترک عنواع گرایش های مدیریت

اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، روش تحقیق در مدیریت، مبانی سازمان و مدیریت، تحقیق در عملیات، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، حقوق اساسی، مبانی مدیریت اسلامی، سیستم های اطلاعاتی در مدیریت.

درس های تخصصی رشته مدیریت صنعتی

مدیریت مالی، روانشناسی صنعتی، حسابداری صنعتی، بازاریابی و مدیریت بازار، کنترل کیفیت آماری، سیستم های خرید و انبارداری و توزیع، تحقیق در عملیات، کنترل پروژه، طرح ریزی و تعمیرات و نگهداری، کارسنجی و روش سنجی، مدیریت کارخانه، حفاظت صنعتی، بررسی اقتصادی طرح های صنعتی، روابط صنعتی، فنون تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، بازاریابی بین المللی، بهره وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمان، پروژه.

درس های تخصصی رشته مدیریت بازرگانی

مدیریت استراتژیک، حقوق بازرگانی، حسابرسی، مدیریت تولید، مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، روانشناسی کار، حسابداری صنعتی، بازاریابی و مدیریت بازار، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، سازمان های پولی و مالی بین المللی، بازرگانی بین المللی، بازاریابی بین الملل، پول و ارز و بانکداری، سیاست پولی و مالی، سیستم های خرید و انبارداری توزیع، حقوق بازرگانی بین الملل، تحقیقات بازاریابی، روابط صنعتی، سمینار در مسایل مالی، سمینار در مسایل بازاریابی، بهره وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمان.

درس های تخصصی رشته مدیریت مالی

تئوری های سازمان و مدیریت با رویکرد اسلامی، تجزیه و تحلیل صورت های مالی، بازارها و نهادهای مالی، مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته، مهندسی مالی و مدیریت ریسک، مدیریت مالی پیشرفته، اقتصاد سنجی مالی، مدل سازی مالی.

درس های تخصصی رشته مدیریت فناوری اطلاعات

رویکرد سیستمی، مبانی مدیریت فناوری اطلاعات، فاوا در سازمان و مدیریت، مدیریت تکنولوژی و نوآوری، «آثار افراد و جامعه»، مهندسی سازمان، مبانی کسب و کار و تجارت الکترونیک، سیستم های اطلاعاتی بنگاه اقتصادی، بنگاه های اقتصادی گسترش یافته، مباحث منتخب در مدیریت فاوا، مهارت های فاوا برای مدیران.

درس های تخصصی رشته مدیریت دولتی

روانشناسی سیاسی، جامعه شناسی سازمان ها، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، مدیریت تحول سازمانی، حسابداری دولتی، مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی، فراگرد تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت سازمان های محلی و شهرداری ها، مبانی مدیریت دولتی، مدیریت تطبیقی، مدیریت توسعه، مدیریت تعاونی ها، تصمیم گیری و تعیین خط مشی، سیر اندیشه های سیاسی و تحول نهادهای اداری، مباحث ویژه مدیریت دولتی، حقوق اداری، سازماندهی و اصلاح تشکیلات و روش ها، روابط کار در سازمان.

درس های تخصصی رشته مدیریت گردشگری

تاریخ و فرهنگ ایران، شناخت روحیات ملل، قوانین و مقررات حقوقی جهانگردی، مبانی مردم شناسی جهانگردی، مدیریت بازاریابی و تبلیغات جهانگردی، اقتصاد جهانگردی، شناخت صنایع دستی ایران، نقشه خوانی و آشنایی با نقشه، جغرافیای جهانگردی ایران، شناخت صنعت جهانگردی، گذراندن اوقات فراغت، آداب سفر در اسلام، تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی در ایران، باستان شناسی ایران، هنر و معماری ایران، آشنایی با موزه های ایران، امور مسافرت و صدور بلیط، فن راهنمایی، برنامه ریزی توسعه جهانگردی، مطالعات تطبیقی سیاست های جهانگردی، فرهنگ عامه، زبان انگلیسی مکاتبات تخصصی، زبان انگلیسی مکالمه، آشنایی با سازمان های دولتی ایران، نقش جهانگردی در بسط روابط بین الملل و گسترش منابع اقتصادی کشور، کارآموزی، اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، روش تحقیق در مدیریت، مبانی سازمان و مدیریت، تحقیق در عملیات، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، حقوق اساسی، مبانی مدیریت اسلامی، مبانی سازمان و مدیریت، سیستم های اطلاعاتی در مدیریت.

درس های تخصصی رشته مدیریت بیمه

حسابداری صنعتی، اصول مدیریت بازرگانی، روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، توسعه اقتصادی، حسابرسی، پول و ارز و بانکداری، حقوق تجارت، حقوق مدنی، اصول بیمه، بیمه اموال، بیمه اشخاص، حسابداری شرکت های بیمه، مدیریت ریسک و بیمه، بیمه اتکایی، حقوق بیمه، بازاریابی و مدیریت بازار، متون بیمه انگلیسی.

توانایی‌های لازم برای رشته مدیریت

دانشجویان رشته مدیریت باید  قدرت تصمیم‌گیری خوبی داشته باشند و میزان خلاقیت بالاییی داشته باشند. توان رهبری و مدیریت مجموعه، اعتماد به ‌نفس، روابط اجتماعی خوب و فن بیان،  قدرت تجزیه‌ و تحلیل و توانایی کار باسیستم از توانایی‌های مورد نیاز برای دانشجویان رشته مدیریت و تمام گرایش‌های آن است. دانشجویان این رشته مخصوصا در گرایش‌های بازرگانی و صنعتی باید به مسائل تجاری و اقتصادی و محیط کار علاقه‌مند باشند و همچنین به دروس ریاضی، زبان انگلیسی و ادبیات فارسی تقریبا مسلط باشند. همچنین دانشجوی رشته مدیریت بخصوص مدیریت صنعتی باید در دروس ریاضی و آمار و حسابداری قوی باشد. لازم است دانشجویان مدیریت جهانگردی، به تاریخ و فرهنگ خود و به درس جغرافیا علاقه‌مند باشد و از روابط اجتماعی بالا برخوردار بوده و به یک زبان خارجی مثلا انگلیسی، فرانسه یا عربی و ترکی تسلط داشته باشد تا بتواند با جهانگردان خارجی به‌آسانی ارتباط برقرار کند.

 موقعیت های شغلی رشته مدیریت از زبان استاد بافکری

تحصیل در رشته های مدیریتی می تواند انتخاب خوبی برای یک دانشجو به حساب بیاید. این رشته در همه جای دنیا دارای بازار کار و آینده شغلی مناسبی است. نرخ میزان بیکاری در این رشته بسیار کم است دانش آموختگان این رشته اگر کمی پشتکار داشته باشند و علاوه دروس دوران دانشگاه روی مهارت های فردی خودشان نیز سرمایه گذاری کنند، بی شک پیشرفت های شغلی بسیاری خوبی می توانند داشته باشند. البته کسانی که تحصیلات خود را در رشته مدیریت به‌ پایان رسانده باشند، نباید انتظار این را داشته باشد که از همان اول بهعنوان مدیر یک شرکت یا کارخانه استخدام شود. چون افراد قسمتی از مطالب و دروس کلاس‌های مدیریت را باید از محیط مجموعه‌ها به‌صورت تجربی کسب کنند. به همین دلیل در ابتدای کار باید در دسته‌های پایین‌تر بعنوان کارشناس مشغول به‌کار شوند و پس ‌از آن با سعی و تلاش در کار خود پیشرفت کنند مدیریت بیمه را جذب می‌کنند. فرصت های شغلی برای گرایش های مدیریت متفاوت است. این رشته می تواند بسته به صنعتی که شما ممکن است در آن فعالیت کنید مسئولیت زیادی داشته باشد.

دانشگاه های برتر در حوزه مدیریت در ایران و جهان :

 • از دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • هاروارد
 • دانشگاه بازرگانی لندن
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه پنسیلوانیا

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت

ارشد مدیریت بازرگانی، ارشد مدیریت دولتی، ارشد مدریریت صنعتی، ارشد مدیریت فناوری و اطلاعات، ارشد مدیریت تکنولوژی، ارشد مدیریت مالی، ارشد کارآفرینی، ارشد مدیریت  منابع انسانی، ارشد مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای، ارشد مالی، ارشد مدیریت بازرگانی دریایی، ارشد مدریت بحران، ارشد مدیریت اماکن متبرکه مذهبی، ارشد سیاستگذاری علم و فناوری، ارشد مربیگری کسب و کار.

گرایش های مقطع دکتری رشته مدیریت

مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت استراتژیک، مدیریت رسانه ای، مدیریت گردشگری.