فاطمه فرجی

  • دارای دیپلم رشته ادبیات وعلوم انسانی
  • فارغ التحصیل رشته حسابداری از دانشگاه رازی کرمانشاه
  • مسلط به دروس انسانی
  • مشاور تحصیلی، مربی علمی و برنامه ریز کنکور
  • عضو تیم موسسه آموزشی یادوین(یادگیری نوین)

برخی از نکات مشاوره‌ای از زبان خانوم فاطمه فرجی

1. هدف داشتن: اولین و مهمترین عامل در موفقیت کنکور اینکه هدفت رو مشخص کنی. هدف همون انگیزه قوی درونیه که میتونه مسیر زندگی هرفردی رو مشخص کنه. هدف داشتن عامل حرکت همه‌ی ماست که مارو به بهترین خودمان میرساند.

2. برنامه ریزی: قدم بعدی برای رسیدن به هدف داشتن برنامه ریزی روزانه است. داشتن برنامه توی زندگی هر انسانی لازم و ضروریه چون انسان را از بیراهه رفتن و گمراه شدن توی مسیر زندگی نجات میدهد. برنامه ریزی مثل نقشه راه و گنجه که همه‌ی مسیررا تا رسیدن به هدف به ما نشان می‌دهد.

3. عمل به برنامه ریزی: چیزی که از همه مهمتر هستش وفاداری و عمل به برنامه ریزیه. برنامه ریزی بدون عمل هیچ سود و فایده ای ندارد. پس برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی داشته باشیم و وفاداری و عمل به اون برنامه ریزی. (هرکس به میزان تلاشی که انجام داده محصول تلاشش رو برداشت میکند) هرکس بیشتر و درست‌تر تلاش کرده باشد نتیجه بهتری میگیرد و هرکس توی این مسیر تلاشی نکرده باشد نتیجه خوبی نمیگیرد، این قضیه طبیعت زندگی است.

4. مصمم بودن در یادگیری: عامل مهم بعدی اینک تصمیم جدی بگیرید. پس از تعیین هدف و برنامه ریزی باید با یک اراده راسخ به طور مداوم و منظم مطالعه کنید و از سستی کردن در مطالعه بپرهیزید و وقتی تصمیم به مطالعه میگیرید سریعاً شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم شما شوند و حواس شمارو پرت کنند.

5. اراده و پشتکار قوی: عامل بعدی اینکه اراده و پشتکار قوی داشته باشید. بخاطر حجم بالای درس‌ها شما باید از سستی و تنبلی پرهیز کنید و برنامه ریزی خودتان را باید درست انجام بدهید و سختی ها و مشکلات را تحمل کنید.

6. مطالعه پویا و فعال داشته باشید: دانش آموزی که به منظور یادگیری به صورت هدفدار مطالعه می کند. برای یادگیری بهتر باید مطالعه پویا وفعال داشته باشید. سعی کنید در کنار خواندن از یادداشت برداری، خلاصه برداری و حل تست نیز استفاده کنید.

7. پیدا کردن نقاط ضعف: عامل بعدی برای موفقیت درکنکور باید نقاط ضعف درسی خود را پیدا کنیم و درصدد رفع آن برآییم. باید برای نقاط ضعف خود وقت بگذاریم و به حال خود رهایشان نکنیم. نقاط ضعف رو میتونیم با کمک گرفتن از دیگران و تلاش خودمان کنیم و برای رفع آن زمان بگذاریم.

8. آشنایی با روش‌های صحیح مطالعه: یادگیری به دنبال یک فرآیند علمی در فرد حاصل می‌شود. برای یادگیری بهتر باید با اصل های صحیح یادگیری آشنا شوید. البته ممکن است در گذشته شما بایک روش خاص درس‌ها را آموخته باشید اما درهر صورت آگاهی از روش‌های مطالعه صحیح برای شما سودمند خواهد بود.

9. مرور مرتب و به موقع درس ها: درس‌ها را بطور مرتب مرور کنید این کار باعث تثبیت یادگیری میشود و از فراموش شدن مطالب یادگرفته شده جلو گیری میکند.

10. مهم‌ترین منبع برای کنکور سراسری کتاب های درسی است اما درکنار آن به تهیه کتاب های کمک درسی و تستی مناسب اقدام نمایید.

11. تعداد دفعات مرور هر درس را افزایش دهید: مرور خلاصه برداری شده از هردرس که دانش آموز از آن یادداشت برداشته است هم کمک زیادی می کند دانش آموزان می توانند از این یاد داشت‌ها در زمان‌های که تلف می‌شود برای مرور درس‌ها استفاده کنند.

12. زمان را برای خودتان ذخیره کنید: اگر دانش آموزی فکر می کند در درسی ضعیف است و آن درس برایش از بقیه درس‌ها سخت‌تراست و آن درس در رشته او اهمیت بالایی دارد باید درزمان باقی مانده با کمک معلم ها و تلاش و پشتکار خودش ضعف خودش را برطرف کند. ذخیره زمان یعنی اینکه یک دانش آموز حجم محدود از درس‌ها را در زمان کمتری بخواند.

13. افکار و باورهای درست: شما برای موفق شدن در کنکور علاوه به تلاشی که به صورت فیزیکی انجام می‌دهید به افکار و باورهای درست و به ذهنیت درست هم نیاز دارید تمام موفقیت های بزرگ نصیب کسانی می شوند که به خودشان باور دارند و روی هدف خودشان متمرکز هستند. سعی کنید با تلقین های مثبت باورهای خودتان را تقویت کنید و موفقیت خودتان را حتمی بدانید. هر پیشرفت کوچکی که داشتین خودتان را تحسین کنید.

14. محیط مطالعه: محیطی که درآن درس می خوانید ارتباط مستقیمی با بازده شما دارد این محیط باید دارای آرامش باشد و همچنین نباید مزاحمتی برای شما ایجاد شود ویا وسایل و عوامل حواس‌پرتی نداشته باشد و بنظر من منزل شخصی بهترین مکان برای درس خواندن است و آرامشی دارد که در هیچ کتابخانه‌ای یافت نمی‌شود و در رفت و آمد و یا تهیه غذا وقت تلف نمی‌شود. مکان مطالعه را حداقل دراین زمان باقی مانده تغییر ندهید و موبایل، تلفن ثابت، تلویزیون و… را به سرعت از مکان مطالعه خارج کنید.

15. تنظیم خواب: عامل دیگر این است که باید خوابتان را تنظیم کنید. خواب اضافی باعث کسالت می‌شود و انرژی شما را کاهش می‌‎دهد در یک شبانه روز کمتر از ۶ ساعت و بیشتر از ۸ساعت نخوابید در بعدازظهر حتما یک خواب نیم ساعته داشته باشید که باعث ریکاوری شما می‌شود. تا حدودی از میزان خواب خود کاهش دهید.

16. کنترل استرس: اگر استرس زیاد داشته باشید نه می‌توانید خوب درس بخوانید و نه خوب فکر کنید. استرس در حد کم خوب است و باعث جدی بودن شما می‌شود ولی اگر زیاد باشد باعث می‌شود آن را سر جلسه کنکور ببرید وکنکور را خراب کنید. راه‌های کنترل استرس عبارتند از:

  • داشتن برنامه خوب می‌تواند استرس شمارا کاهش دهد.
  • از افرادی که باعث انتقال استرس به شما می‌شوند دوری کنید.
  • داشتن یک مشاور خوب میتواند با برنامه ریزی از استرس شما کم کند.
  • توکل به خدا داشته باشید واز او بخواهید که هرچه صلاح است پیش روی شما بیاورد.
  • می‌توانید از دمنوش‌های گیاهی استفاده کنید مثل گل گاو زبان.

17. استراحت: به خودتان استراحت دهید. برای داشتن یک مطالعه مفید و به منظور داشتن درک بهتر مطالب باید پس از حدود چهل و پنج دقیقه مطالعه و یادگیری به خودتان استراحت کوتاهی بین ده تا پانزده دقیقه بدهید و بهتر است در این زمان استراحت از حرکات کششی استفاده کنید و به سراغ فضای مجازی و اینترنت و تلویزیون نروید.

18. مطالعه و انجام تکالیف گروهی: هیچ وقت قدرت همکلاسان و هم گروه‌های خود را دست کم نگیرید به ویژه وقتی که برروی یک مسئله دشوار کار می کنید. تقسیم مسئولیت یکی از راه‌های موثر جهت فائق آمدن و کاهش حجم کاری و درسی می‌باشد و به شما اطمینان می‌دهد که درس را بهتر بفهمید این فعالیت گروهی ممکن است حتی منجر به پیدا کردن یک دوست جدید شود.

19. خود را درگیر منابع درسی متعدد و جزوه‌های مختلف نکنید: کیفیت بهتر از کمیت است واین نکته مهم را نباید دست کم گرفت. کمیت برایتان مهم نباشد بلکه کیفیت برایتان باشد. همیشه سعی کنید کمتر بین موضوعات مختلف گشته و منبع خود را تغییر دهید.

20. منظم و مرتب باشید: سعی کنید همیشه منظم باشید و از به تعویق انداختن وظایف و کارهای خود دوری کنید و درس‌هایتان را در زمان مناسب بخوانید.

21. بین یادگیری و مرور فاصله بندازید: مرور مطالب را با فاصله انجام دهید. فاصله انداختن در یادگیری باعث می‌شود مطالب آموخته شده را به حافظه بلند مدت سپرده شوند.

22. تندخواندن: وقتی شما بخاطر اینکه بهتر بفهمید آهسته و کند درس می‌خوانید و کلمه به کلمه درس می‌خوانید همین کار باعث می‌شود که حواس شما به جای دیگر پرت شود. با کلمه به کلمه درس خواندن باعث میشه که جاهای را که خواندین را فراموش کنید و مجبور شوید دوباره از اول بخوانید و باید از کند خواندن دوری کنید.

23. کنار نگذاشتن هیچ درسی: نباید هیچ درسی را بطور کامل کنار گذاشت و باید همه‌ی درس‌هارا در کنار یکدیگر مطالعه کرد چون اگه درسی سخت است یا بهش علاقه‌ای ندارین آنرا بطور کامل کنار نگذارین.

24. سوال‌های کنکور سال های قبل را مطالعه کنید: سوالات کنکوری سال‌های قبل را پیدا کنید وآن را حل کنید وخودتان را محک بزنید و ببینید که توی چه درسی موفق هستید وآن را بیشتر رشد دهید.

25. عمقی خواندن مطالب: سعی کنید محتوای کتاب ها را عمقی بخوانید و سرسری از روی درس‌ها رد نشوید. معنی و مفهموم محتوای کتاب را کامل بفهمید.

کنکور، پلی برای داشتن زندگی بهتری!

کنکور پلی است برای رسیدن به موفقیت و رسیدن به اهداف و آرزوها. کنکور را باید یک مسافرت یکساله دانست و توی این مسافرت باید تمام تلاش و سعی خود را بکنیم تا به اهدافمان برسیم؛ دراین مسافرت با یک برنامه ریزی خوب و درست میتوانیم پیروز میدان شویم و باید برای رسیدن به اهداف، سختی ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم و خودمان راکنترل کنیم و به هدف های زندگی که داریم توجه کنیم. واژه نمیتوانم را باید از خودتان دور کنید. چون همه‌ی انسان‌ها توانایی دارند فقط باید روی این توانایی ها کار کرد، تنبلی را از خود دور کرد و باید به توانایی های خودتان ایمان داشته باشید و آن را پرورش دهید، مطمئن باشید اگر بخواهید و همت کنید حتما می توانید. کنکور خوب مساوی است با مطالعه خوب و درست باید روش درست مطالعه کردن و یادگیری را پیدا کرد و از آن روش استفاده کرد تا به موفقیت رسید. توی این مسافرت یکساله باید تمام تلاش و سعی خودمان را انجام دهیم و از تنبلی و سستی دوری کنیم و مطمئن باشیم که خدا بهترین ها را برای ما رقم می زند. برای رسیدن به اهداف باید تلاش کرد، باید سختی کشید و برای اینکه کنکور خوب داشته باشید و بر آن پیروز شوید تلاش لازمه و سختی ها را باید تحمل کرد و انقد نسبت به مسئله کنکور نباید استرس و ترس داشت.

اگر همین استرس و ترس از کنکور زیاد باشد نمیگذارد که درست مطالعه کنیم و باید این ترس و استرس را کنترل کرد. تمام سوالات کنکور از خود کتاب و از محتوای کتاب های درسی است برای همین باید تمام کتاب ها را درست خواند و در کنارش تست هم کار کرد. وقتی توی آزمون های آزمایشی شرکت می کنید با نحوه سوالات و تست ها آشنا می‌شوید و پی می‌برید که توی چه درسی ضعیف و توی چه درسی موفق هستید. روی نقاط ضعف خود کار کنید تا این نقاط ضعف از بین بروند. هر روز خواسته های خود را بنویسید و برای خودتان تداعی کنید که برای رسیدن به چه هدفی تلاش میکنید و سختی ها را تحمل می‌کنید. حتما برای خود یک مشاور داشته باشید تا به شما کمک کند و کنارتان باشند. و برایتان برنامه ریزی انجام دهد. هر روز هدفی که دارین رو به یاد بیارین و پرقدرت تر از قبل به راهتان ادامه دهید و حتما با برنامه ریزی کار کنید. برنامه ریزی مسیر راه شما را مشخص میکند و به شما کمک میکند تا به هدفتان برسید. کنکور راه رسیدن به موفقیت است و با تلاش و اراده قوی به راه ادامه دهید. این یک سال مسافرت کنکور آینده شما را رقم میزند و آینده شما در همین کنکور نهفته است.

ساده اندیش نباشید، هدف های بزرگ داشته باشید به خودتان و توانایی های خودتان ایمان داشته باشید تا این سفر یکساله را به خوشی تمام کنید. با دقت و مفهمومی درس‌ها را بخوانید و هر درس را در زمان مناسب خودش بخوانید در کنار درس خواندن تست هم کار کنید به خودتان و هدف هایتان ایمان داشته باشید کارهایتان را با برنامه ریزی جلو ببرید افکار منفی را از خودتان دور کنید و منفی نگر نباشید. سعی کنید با تلقین های مثبت باورهای خودتان را حتمی کنید. به هدف هایتان فکرکنید. هرروز هدف های خودتان را جلوی چشم خودتان تداعی کنید یا اینکه این اهداف را یادداشت کنید. وقتی ناامید و خسته شدید به هدف ها و آرزوهایی که دارین فکر کنید، ناامیدی را از خودتان دورکنید و همچنین از افرادی ک منفی نگر هستند دوری کنید زیرا بعد از یه مدت افکار منفی اون فرد روی شما تاثیر میزاره.

شما می‌توانید! هیچ غیر ممکنی وجود ندارد فقط باید به توانایی های که دارید ایمان داشته باشید. اگر بخواهید می‌توانید به چیزی که میخواهید برسید. همونطور ک قبلا گفتم موفقیت های بزرگ نصیب کسانی میشود که به خودشان ایمان دارند. محیط مطالعه مناسب را برای خودتان برگزینید و هر چیزی که توی اون محیط باعث حواس‌پرتی شما می‌شود و تمرکز حواس شما را بهم میریزد را از آنجا خارج کنید و محیط را برای خودتان آماده کنید تا با آرامش و بدون حواس‌پرتی بتوانید درس‌هارا بخوانید. کنکور راه رسیدن شما به موفقیت است با یک برنامه ریزی خوب و عمل به اون برنامه ریزی و مطالعه درست می‌توانید در کنکور موفق شوید. پس شما می‌توانید و هیچ غیر ممکنی تو این مسیر موفقیت وجود ندارد.