این جانب فاطمه انتظاری تحصیل کرده رشته ی انسانی با معدل دیپلم 19.70 هستم. همانطور که گفتم رشته حسابداری یکی از رشته‌هایی است که در بازار کاری طرفداران زیادی دارد و به طور خلاصه بازار کاری داغی دارد و در هر گوشه‌ای از کشور موقعیت شغلی برای آن رشته هست؛ ولی بنده با وجود تمامی آپشن‌ها و موقعیت‌های رشته‌ی درحال تحصیلم به مشاوره و برنامه ریزی درسی و کنکوری می پردازم و بار دیگر برای درک وضعیت دانش آموزانم برخلاف رشته دانشگاهی‌ام به مطالعه دروس انسانی همگام با آنها پرداخته‌ام؛ چون هدفم از این بازار داغ منافع شخصی نیست و علاقه‌ی شخصی خودم نسبت به دروس انسانی و کمک به بچه‌های کنکوری مضطرب و نگران در آن سال مهم و حساس و آینده ساز و نجات از این منجلاب سختی و گام به سوی هدف، موفقیت و تغییر وضعیت کنونی آنها به وضعیت مطلوب سبب شده این مسیر را در پیش بگیرم و محکم و پرقدرت کمک حالی باشم برای آینده آنها. امید است در این پروژه سخت و نفس گیر کنکور بتوانم با تمام نیرو و انرژی خالص، دستی باشم برای بچه‌هایی که هرچند کوتاه خودم آن شرایط را تجربه و درک کرده‌ام و یک سالی در پشت این در آهنین منتظر نوری برای درخشش در سال های آینده زندگی‌ام بوده‌ام و حالا که به آن نور دست پیدا کرده‌ام هدف دارم این پرتو امید را به تمام دانش آموزانی که خواهان بدست آوردن موفقیت و رشد در زمینه‌ی درسی و تحصیلی به واسطه‌ی ماراتنی به اسم آزمون کنکور هستند نشان دهم و قدرت، انگیزه و پیشرفت را در تمامی پله‌های سال سرنوشت ساز کنکور آنها قطره چکانی تزریق کنم و با قدرت الهی و امید به خدا شاهد رسیدن دانش آموزان به قله موفقیت و پیدا کردن موقعیت اجتماعی آنها باشم.

من سالی که نتوانستم در کنکور نتیجه‌ی مطلوب و باب میلم را به دست بیارم یک سالی رفتم و به واسطه‌ی درس هایی که بارها و بارها خوانده بودم و می‌خواندم دور خیز کردم و قدم موثری برای پریدن از این آبشار قطور و عریض برداشتم و خدا را شاکرم که از آن سال های سخت عبور کردم و حالا تصمیم دارم انگیزه و نیرویی باشم برای عبور دانش آموزان کنکوری از این راه سخت و رسیدن به آن چه که در سر شوق رسیدن به آن هدف را دارند.
تغییر دادن آن چه که هست به آن چه که باید بشود ملزم رعایت و درک خیلی از کارهایی است که دانش آموزان در سال کنکور چون سالی سخت و فشرده است از زیر این بار مسئولیت فرار می کنند و خود را به اشتباه سرگرم بعضی اموری می کنند که شاید کوتاه مدت زیبا و جذاب باشد ولی تهی و پوچ است و بعد از مدتی از این سراب زیبایی عبور می کنند و تنها چیزی که برای آنها می ماند سال هایی بوده است که از دست داده‌اند و دیگر برنمی‌گردد پس باید از برخی امور فاکتور بگیرند تا به آنچه که می‌خواهند برسند و قطعا کسی موفق است که صددرصد تمرکز و انرژی خود را صرف کاری کند که می داند آینده‌ای بلند مدت از آن می‌تواند بیرون آورد.

چگونه هم درس بخوانیم و هم کارهای عادی را انجام دهیم؟

حالا پاسخ به این سوال که چگونه در سال کنکور هم درس بخوانیم و هم به امور شخصی خود رسیدگی کنیم آن طور که نه از درس جا بمانیم و نه وقتمان به بطالت بگذرد و نه آن جور که از جوانی و عمری که دارد صرف سال کنکور می شود و دیگر بر نمی‌گردد استفاده کنیم در دست ما مشاورین کنکوری است؛ من و همه‌ی همکاران مشاورین تحصیلی کنکور نقش مهم و تاثیرگذاری در تمام مراحل درسی، شخصی و شغلی دانش آموزان داریم چون با ورود به محدوده‌ی افکار دانش آموزان می‌توانیم از وضعیت زندگی شخصی آنها با خبر شویم و در مرحله‌ی اول به بهبود مشکلاتی که ذهن و فکر آنها را احاطه کرده‌اند تا جایی که از دستمان بر می‌آید کمک کنیم تا دانش آموز با افکاری باز و خیالی آسوده تنها به مطالعه‌ی درس بپردازد و فکر او درگیر مشکلات عدیده‌ی دیگری نباشد؛ حالا که توانستیم افکار او را تحت کنترل قرار دهیم می‌توانیم به اوضاع درسی آن سامان دهیم و دانش آموز کنکوری را که مثل یک تکه چوب در اقیانوسی از دروس تخصصی غرق شده است با برنامه‌ای منظم و دقیق و راهبردی نجات دهیم پس ما می توانیم آینده‌ی بسیاری از دانش آموزان را به کمک خود آنها نیک رقم بزنیم.

عوامل زیادی است که می‌تواند به موفقیت دانش آموزان و دانشجویان کمک کند درحالیکه خود آنها از این موضوع بیخبر هستند؛ عواملی مانند تنظیم وقت درس خواندن؛ اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز به مطالعه بپردازند که ذهن آنها قدرت درک و جذب اطلاعات را داشته باشد و یا اینکه چه ساعاتی از شبانه روز ذهن انسان دیگر نمی تواند اطلاعاتی که به آن می‌دهیم را تحلیل و ذخیره کند. برخی از دانش آموزان علی رغم اینکه بشدت پیگیر وضعیت درسی خود هستند و تلاش زیادی برای یادگیری مطالب درسی می کنند ولی نتیجه‌ای کسب نمی‌کنند؛ ناشی از نداشتن اطلاعات تنظیم وقت و بازه‌‎ی مفیدِ گنجایش ذهن است و یا عواملی که به تنظیم تایم درس خواندن آنها کمک می‌کند و دانش آموز می‌تواند تایم و زمان خود را با برخی از شیوه‌های مطالعه کنترل کند تا وقت طلایی پیش روی آن هدر نشود و به بلاهت نگذرد؛ تمامی این مباحث به یادگیری درست از درس خواندن نیازمند است، دانش آموز زمانی که کنکور دارد فقط هدف خود را بر پایه‌ی مطالعه‌ی دروس سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم می‌گذارد و غافل از اینکه شیوه‌ی درست درس خواندن را بلد نیست. ما مشاورین و برنامه نویس های تحصیلی و کنکوری علاوه بر این که برنامه‌ی درسی را برای دانش آموزان قرار می‌دهیم تا طبق برنامه‌ای منظم و زمان‌مند پیش روند، برنامه‌ای برای بهبود کیفیت درس خواندن آنها و ایجاد تغییرات در وضعیت تحصیلی آنها برای رسیدن به هدف‌های‌شان از منابع و امکانات موجودی که در دسترس دارند قرار می‌دهیم.

اینکه فرد بخواهد با برنامه درس بخواند هم از زمان می‌کاهد و هم می‌تواند به واسطه‌ی برنامه‌ی درست و منظم برای خود تمرکز ایجاد کند و از استرس و اضطراب و فشار روانی این برهه‌ی حساس کم کند همچنین با برنامه می‌تواند انرژی و عمری که دارد برای هدفی به اسم موفقیت در کنکور می‌گذارد را کنترل کند و ارزیابی و مدیریت خواندن دروس را راحت‌تر و به آینده خوش بین‌تر و امیدوارتر میکند. زمانی که می‌بیند می‌تواند طبق برنامه پیش رود و مادامی که به کنکور نزدیک می‌شود از حجم کتاب‌های دروس نخوانده شده است کم می‌شود و به دروسی که آنها را مطالعه کرده است افزوده می‌شود و این فرایند به دانش آموز قدرت پیشرفت می‌دهد، همینطور ما مشاورین باید برنامه‌ای ایده‌آل و درست به دانش آموزان دهیم؛ برنامه‌ای که بتواند به آن عمل کند و از آن جا نماند و به درک درستی از موقعیت فردی و قدرت درسی دانش آموز پی برده باشیم و واقع بینی و درست بینی و خلاقیت را در برنامه نویسی هدف قرار دهیم و خود را به گونه‌ای بنگریم که فرشته‌ای می‌خواهد انسان را از جهل و نادانی نجات دهد. همانطور ارزایی مستمر داشته باشیم و پیگیر وضعیت درسی و تحصیلی دانش آموز باشیم تا بتواند به واسطه‌ی قدرت و توانایی ما انگیزه‌ی عمل به برنامه را به دست آورد و برنامه را درست و دقیق و به موقع مطالعه و انجام دهد.

ما باید در رابطه با انگیزه های دانش آموزان از درس خواندن، هدف آنها از درس خواندن و رشته‌ی دانشگاهی مورد علاقه آنها بدانیم تا بتوانیم دانش آموز را در آن مسیر سوق دهیم این ما مشاورها هستیم که می‌توانیم یک دانش آموز را به موفقیت برسانیم و یا شکست دهیم پس لازمه‌ی اول کار ما مشاورین این است که اول تشخیص هدف دهیم بعد روی همان هدف که دانش آموز کنکوری دارد مانور دهیم و او را تا رسیدن به قله موفقیت پشتیبانی کنیم؛ همینطور دانش آموز باید بداند برای چه چیزی دارد تلاش می کند و درس می خواند؟ وقت و عمر خود را صرف چه کاری دارد می‌گذارد؟ این موضوع به او قدرت تخیل می‌دهد دانش آموز می‌تواند با داشتن قدرت تخیل به اهداف خود نزدیک و به آنچه که در سر می‌پروراند برسد.

وظایف مشاورین از دید خانوم فاطمه انتظاری

نکته‌ی دیگر از اموری که وظیفه‌ی یک مشاور متبلور است این است که به او قدرت و توانایی یادگیری و به یاد سپاری دهیم این که او چه طوری و با چه شیوه‌ای بتواند درس را بخواند، یکی از وظایف مهم مشاور است. تمامی نکات ریز تا درشت وضعیت درس خواندن باید تحت نظر مشاور تحصیلی دانش آموز باشد تا بتواند برنامه‌ای مطلوب بنویسد و همینطور دانش آموز به آن برنامه زیبا عمل کند. سرعت درس خواندن دانش آموز در ایام کنکور باید افزایش پیدا کند چون زمان محدود است، هرچه سرعت خواندنِ درست بالا باشد سرعت یادگیری بالا می رود و این دو گزینه باهم رابطه‌ی مستقیم دارند؛ کندخوانی باعث می شود سرعت یادگیری دانش آموز پایین بیایید و مطالب را سخت تر یاد بگیرد؛ متاسفانه‌ما دانش آموزان را کند مغز کرده‌ایم. این به این معنی است که از ذهن آنها کم توقع کرده‌ایم و ذهن آنها را محدود دانسته‌ایم، درصورتی که ذهن یک انسان این قدرت را دارد که در هر دقیقه چهار صد هزار کلمه بخواند و آن را تحلیل کند پس ما وقتی بخواهیم چیزی را یاد بگیریم و به سرعت خواندن‌مان بیافزایم، می‌توانیم! این مورد که دیگر مخم یاری نمی کند را عبارت غلطی بدانیم، وقتی ما عوامل کندخوانی را پیدا کنیم و آن را بررسی کنیم می توانیم از آن جلوگیری کنیم و به بهبود کیفیت درس خواندن و در نتیجه بهبود سرعت یادگیری دانش آموزن کمک کنیم.

پیدا کردن استعدادهای ذاتی دانش آموزان، هدایت و راهنمایی و کمک آنها در مسیر صحیح آموزش، برنامه درسی صحیح و مناسب، تبادل اطلاعات درسی، جلوگیری از آفت‌های افت تحصیلی، ایجاد خلاقیت و تمرکز بر سر اهداف خود، مدیریت زمان و تایم مناسب درس خواندن، قدرت کارکرد حافظه و ذهن، طریقه‌ی درست مطالعه کردن و در نهایت درست تست زدن کنکور همگی نیاز مند یک دانش آموز شیفته‌ی درس و یک مشاور با مهارت بالا می باشد.

برسد روزی که همه‌ی دختران و پسران سرزمین پهناور ایرانم به موفقیت در مراحل زندگی اللخصوص کنکور که هر ساله بار فشار روانی سخت و سنگین و جبران ناپذیری بر سر جوانان مشتاق علم و تحصیل می‌گذارد و همچون سدی محکم و مقاوم بر سر راه آنها قرار دارد و سرنوشت آنها را با نتایج خوب و بدی که به دست می آورند رقم می‌زند. چه بسا آینده‌ای بسازد همچون بهشت. آزمون کنکور در کشور هست به هر حال و این دانش آموزان هستند که باید با تمام قوا و تمام انرژی سخت بکوشند از این مرحله از زندگی عبور کنند، در این مسیر باشد که ما مشاورین باری از روی دوش آنها برداریم تا به اهدافشان نزدیک شوند و کمک حالی باشیم برای آنها؛ به هر حال موفقیت آرزوست .