• رشته دانشگاهی:کارشناسی پیوسته روانشناسی عمومی
 • رشته تحصیلی دبیرستان:علوم انسانی
 • مدیر،موسس و مربی مهدکودک و پیش دبستان
 • همکاری با گروه آموزشی یادگیری نوین
 • فعال حوزه کنکور
 • دارای گواهینامه آموزشی از آزمون مکاتبه ای مدیران و مربیان
 • راهنمای سبک و شیوه مطالعاتی دروس مختلف
 • عضو گروه جهادی سلمان
 • دارای مدرک برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی
 • مشاور تحصیلی و مربی علمی رشته ادبیات و علوم انسانی
 • مشاور ارشد گروه آموزشی یادوین

همه ما به دنبال داشتن یک زندگی بهتر با ایده آل های خود هستیم  عواملی مانند شادی، خوشبختی و رضایت از زندگی ،موفقیت ،سلامت روحی و روانی وجایگاه اجتماعی مناسب که علم روانشناسی موثرترین ابزار برای رسیدن به این اهداف است  این دلایل باعث شدند تا علیرغم اصرار مشاور تحصیلی در دوران دبیرستان  به انتخاب رشته ریاضی و تجربی، رشته علوم انسانی را انتخاب کرده و در دانشگاه به دنبال رشته روانشناسی بروم  علاقه زیادی به رشته روانشناسی داشتم و دوست داشتم از طریق مطالعه روانشناسی برای افراد و جامعه مفید باشم و انتخاب این رشته تاثیرات مثبتی در زندگی شخصی و اجتماعی خودم نیز داشته است.درحال حاضر با گروه جهادی سلمان و موسسه یادوین همکاری میکنم و به دانش آموزان پایه دوازدهم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی ارائه میدهم و از اینکه میتوانم به دانش آموزان و آینده سازان کشور عزیزمان در این زمینه کمک کنم بسیار خوشحال و خرسندم وبه کارم عشق می ورزم.

یکی از اهداف مهم زندگی بسیاری از جوانان و خانواده های آنها موفقیت در کنکور سراسری است کنکور یکی از چالش هایی است که نتایج آن تا سال ها بر مسیر زندگی جوانان تأثیر میگذارد.رسیدن به این هدف مهم نیز به آسانی محقق نمیشود و نیازمند برنامه درست و پشتکار فراوان است.در این مقاله سعی میشود به یکسری راهکار و روش هایی که در موفقیت در کنکور تاثیرگذار هستند اشاره کنیم تا کمکی برای کنکوری های عزیز باشد. در وهلهٔ اول میخواهم به یک عامل مهم که بسیاری از دانش آموزان در روز کنکور با آن مواجه هستند اشاره کنم و بعدا به دو عامل مهم برنامه ریزی و پشتکار بپردازم.بی تردید آزمون کنکور یکی از آزمون هایی است که به دانش آموزان و والدین آنها استرس و اضطراب زیادی را وارد میکند و برای برخی از دانش آموزان علائمی چون تپش قلب ، لرزش دست و خشکی دهان را در پی دارد.

بررسی راهکار کنترل اضطراب و استرس در کنکور توسط خانوم فریده افضلی

از آنجایی که پایان نامه دانشگاه بنده مربوط به استرس و اضطراب بود و از تاثیرات مخربی که میتواند روی کارکرد دانش آموزان در روز کنکور داشته باشد آگاهی دارم، در این مقاله به این موضوع اشاره کرده ام چون استرس و اضطراب به میزان زیادی میتواند در حافظه تداخل ایجاد کرده و باعث کاهش میزان یادگیری شود. بسیاری از دانش آموزان این تجربه را داشتند و با اینکه برای کنکور خیلی خوب درس خوانده بودند و علی رغم برخورداری از هوش بالا در روز آزمون به خاطر استرس و اضطراب کنترل نشده متاسفانه بازدهی خوبی نداشتند؛ به این شکل که ناگهان همه چیز را فراموش میکنند و اضطراب با اطلاعات ثبت شده در حافظه تداخل پیدا میکند و مانع بازیابی اطلاعات میشود. به همین دلیل سعی میکنم چند راهکار مفید برای کم کردن استرس و اضطراب دانش آموزان در روز کنکور ارائه دهم.

•به موقع حاضر شدن در محل برگزاری آزمون: دانش آموزان سعی کنند در روز کنکور نیم ساعت قبل از برگزاری آزمون در محل حاضر شوند. اینگونه از استرس دیر رسیدن به محل برگزاری آزمون در امان خواهند ماند و میتوانند با آرامش بیشتری در جلسه حاضر شوند.

•یاد خدا: کنکوری های عزیز میتوانند با خواندن دعا، آیت الکرسی و ذکر و یاد خداوند دل های خود را آرام کنند.

•گوش دادن به موسیقی: با گوش دادن به موسیقی های آرام بخش به خصوص بیکلام استرس خود را کاهش دهند و با آرامش روحی بیشتری در جلسه آزمون حاضر شوند.

•شناسایی محل برگزاری آزمون: ضروری است مسیر و حوزه برگزاری آزمون از قبل شناسایی شود، به این ترتیب در روز آزمون استرس کاهش میابد و دانش آموزان نگران پیدا نکردن محل برگزاری آزمون نخواهند بود.

•خواب کافیشب قبل از کنکور: دانش آموزان باید استراحت کافی داشته باشند و از دیر خوابیدن دوری کنند و با نوشیدن یک لیوان دمنوش آرام بخش خواب راحتی داشته باشند.

•آماده کردن وسایلدانش آموزان: باید وسایل روز کنکور اعم از:( دویا سه عدد مداد نرم،پاک کن نرم،مدادتراش،کارت ملی،کارت ورود به جلسه،ساعت مچی جهت مدیریت زمان،سنجاق برای الصاق کارت،دستمال کاغذی،بطری آب سرد،مواد قندی مانند خرما و کشمش ) را از قبل آماده و به روز آزمون واگذار نکنند تا صبح کنکور بیخود دچار استرس نشوند.

•ورزش و ریلکسیشن: علاوه بر راهکارهایی که برای کنترل استرس به آنها اشاره شد بچه ها میتوانندبا انجام دادن ورزش هوازی و ریلکسیشن استرس و اضطراب خود را کاهش دهند.

•مراجعه به روان شناس: در صورت نیاز اگر به هردلیلی باز از پس اضطراب خود بر نیامدند باید حتما با یک روانشناس مشکل خود را در میان بگذارند تا به وسیله جلسات روان درمانی آرامش خود را به دست آورند.

نکات مهم در راستای موفقیت در مسیر کنکور

نهایت اینکه استرس در این ایام کاملا طبیعی است و اگر بتوانیم مقدار استرسمان را کنترل کنیم استرس مفیدی خواهد بود و استرس مفید همان نیرویی است که صبح زود بیدارت میکند و تورا به سمت درس و مطالعه میکشاند پس استرس انقدر هاهم که فکر میکنید چیز بدی نیست ولی اگر از حدی بیشتر شود آن موقع است که زنگ خطر به صدا در می آید چون زمان درس خواندن تمرکز، دقت و کیفیت مطالعه را پایین می آورد پس مقدار استرستان را کنترل کنید و با آن مبارزه کنید که بیش از حد نشود.

نکات کلیدی در برنامه ریزی:

برنامه ریزی درست و مناسب سهم بزرگ و بسزایی در موفقیت دانش آموزان در کنکور دارد پس سعی کنید برنامه ریزی تان متناسب با زمان باقی مانده برای کنکور باشد. برای این کار از ساعت های کم شروع کنید و رفته رفته که به کنکور نزدیک تر میشوید زمان مطالعه خود را افزایش دهید.همچنین میتوانید برای این کار از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.سعی کنید برنامه ریزی که برای خودتان انجام میدهید متناسب با شخصیت و ویژگی فردی خودتان باشد چون افراد باهم متفاوت و دارای شخصیت های گوناگونی هستند و هرکدام جداگانه برای خودشان روش مطالعه خاصی را میپسندند یا در ساعات خاصی از شبانه روز دوست دارند مطالعه کنند به همین دلیل برنامه باید متناسب با ویژگی های شخصی و فردی دانش آموز باشد.

سعی کنید با داشتن مطالعه مفهومی دروس را خوب یاد بگیرید بعد به تست زنی و حل تست بپردازید چون بدون خواندن کتاب درسی حل تست ها مفید نخواهد بود.

یادگیری تکنیک های تست زنی و تمرین و تکرار حل تست های کنکور به موفقیت در کنکور کمک میکند.شرکت در جلسات تدریس خصوصی کنکور یا تدریس خصوصی در منزل باعث میشود در وقت و زمان صرفه جویی کنید و مطالبی که برای یادگیری آن باید وقت زیادی صرف کنید تا بفهمید را با شرکت در این کلاس ها سریع تر یاد میگیرید. حتما در برنامه ریزی خود مرور های منظم داشته باشید. تمام کسانی که در کنکور موفق شده اند بی شک برای خود برنامه ریزی داشته اند. شماهم میتوانید با کمک یک مشاور تحصیلی باتجربه برنامه ریزی دقیقی برای کنکور خود داشته باشید و برای موفقیت در کنکور قدم بردارید.

داشتن پشتکار و اراده آهنین:

یکی از مهم ترین پارامترها برای موفقیت در کنکور داشتن پشتکار است. در مدت زمانی که برای کنکور مطالعه میکنید ممکن است مشکلاتی پیش آید. در این مواقع پشتکار شما باعث میشود که شما به مسیرتان ادامه دهید. همواره موانعی در مسیر حرکت شما وجود خواهد داشت منتهی وقتی شما به سوی هدفی که مشخص کرده‌‌اید حرکت میکنید این موانع را به آسانی و به کمک پشتکار خودتان میتوانید از میان بردارید و به هدف نهایی خودتان برسید.

حالا به چند نکته انگیزشی تحصیلی توجه کنید:

 • هیچوقت توانایی خودتان را زیر سوال نبرید و خود را با دیگری مقایسه نکنید.
 • اگر در مطالعه تعلل کردید خود را سرزنش نکنید و سعی کنید آرام آرام خودتان را زودتر به برنامه مطالعه برگردانید.
 • سبک مطالعه تان را تغییر دهید و آن را برای خودتان جذاب کنید.
 • قبول کنید که قرار است مدت زیادی را بیشتر به درس خواندن بپردازید و شاید از محدوده راحتی خارج شوید اما با تجسم آینده‌تان و اینکه به نتیجه‌ای که میخواستید رسیدید فرایند مطالعه را برای خود آسان و لذت بخش کنید.

در این مقاله به ۳مورد از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل برای موفقیت در کنکور که کنترل استرس، برنامه ریزی درست و دقیق و پشتکار بود پرداختیم و در نهایت حسن ختام این مقاله را با طلایی ترین عامل موفقیت در کنکور که توکل به خدا است به پایان میرسانیم. امیدواریم که خداوند متعال شما را در همه مراحل زندگی به خصوص در ایام کنکور یاری دهد و همیشه در پناه خدا موفق و موید باشید.