رزومه و بیوگرافی سرکار خانم مریم فاضلی

  • فارغ التحصیل سطح 2 علوم حوزوی
  • محصل سطح 3 علوم حوزوی معادل کارشناسی ارشد در رشته تربیت دینی کودک و نوجوان
  • دارای مدرک مربی تربیت کودک
  • مبلغ دانش اموزی در آموزش و پرورش
  • مبلغ طرح امین در مدارس
  • عضو گروه مبلغ تخصصی در شهرستان های کشور
  • مربی مشاوره چهره به چهره در کمیته امداد امام خمینی استان قم
  • مربی نوجوان کیته امداد امام خمینی در طرح هینا
  • دارای سابقه 10 سال تبلیغ تخصصی و فرهنگی

نظر استاد فاضلی درباره دوران نوجوانی

نوجوانی زیباترین دوره زندگی انسان است. زمانی که استعدادهای انسان شکوفا می شود و خود را برای زندگی و هدف مهم تری آماده می کند. دوران نوجوانی همچون ایستادن بر نوک قله ای است که تنها با اندکی سهل انگاری می توان سقوط کرد!

دوران نوجوانی را نباید با بی هدفی سپری کرد چراکه موفقیت های بزرگ در آینده هر شخص ریشه در اهداف بزرگ او در دوره نوجوانی اش دارد. نوجوان همچون گلی تازه شکفته است که اگر از خود و افکارش مراقبت نکند به زودی ناامید و پژمرده می شود

دوره نوجوانی، زیباترین مرحله عمر و دوره دریافت ارزشهای فرهنگی و اجتماعی است. نوجوانی سرآغاز بهار سبز حیات است و فصل شیرین زندگی را در این مرحله میتوان جست. نشاط، تلاش، اراده، نوگرایی و فضیلتجویی در این سالها جلوه میکند، و جرقههای هویتجویی که به نوعی همراه با بازیابی و بازسنجی گذشته خود و جامعه است

در دوران نوجوانی علاوه بر استفاده بهینه و مفید از عمر و وقتمان باید زندگی مان را سرشار از مهر و محبت و شادی کنیم تا مبادا رنگ افسردگی بر چهره مان نقاشی کشد. دوران نوجوانی زیباترین و هیجان انگیز ترین دوران زندگی است. یادمان باشد بهترین استفاده ها را از آن کنیم.

پس از این مرحله بعد اجتماعی زندگی جوان فعالتر شده و او سعی می نماید که خود را مورد پذیرش جامعه قرار دهد و به کسب ارزش های شخصیتی مربوط به تعاملات اجتماعی می پردازد و هرچه توانایی ایفای نقش اجتماعی او بهتر باشد احساس شخصیت بیشتری می کند.

در این دوران تمایلات و توقعات ویزه ای در نهاد انسان شکوفا می گردد که شخصیت انسان را در دوران نوجوانی و جوانی از سایر دوران های عمرش از جهاتی متمایز می سازد.

ویژگی یک دانش آموز موفق به نظر بنده یک دانش آموز موفق باید ویژگی های زیر داشته باشد

1 . با انگيزه هستند و همين انگيزه هم باعث مي شود در هر زماني که به هر دليل خسته يا دل زده شدند با يادآوري انگيزه، نيروي تازه اي بگيرند و به راه خود ادامه دهند. نيت و آرزوي به موفقيت رسيدن و به عبارتي انگيزش دروني رسيدن به موفقيت گام اول است آيا شما مي خواهيد که به موفقيت و هدف خود برسيد يا خير پاسخ اين سوال راه را نشان مي دهد.

2 . بعد از انگيزه تصميم مي گيرند و به طور مصمم، واضح و آشکار مي گويند که چه مي خواهند. هر موفقيتي با يک تصمصيم قوي و نيرومند جان مي گيرد.

3 . سپس برنامه ريزي مي کنند چون به يک باره نمي تواند از پله اول به پله دهم رسيد بايد قدم به قدم و با برنامه به سوي هدف حرکت کرد يعني آهسته و پيوسته نه يک باره و به صورت جهشي چون در اين صورت ممکن است موانع انسان را خسته و دلزده کند اين تب تند که زود هم سرد مي شود نتيجه بخش نخواهد بود. اغلب دانش آموزان موفق برنامه دقيق و به اصطلاح استپ پلن مشخصي براي خود دارند و مي دانند که گام بعدي را چه وقت مي خواهند برداند و چه کاري بايد انجام دهند.

4 . داشتن برنامه باعث مي شود که شخص از اين شاخه به آن شاخه نپرد و بداند که از چه امکانات و ابزاري مي تواند براي رسيدن به هدف خود استفاده کند اکثر دانش آموزان موفق فقط از يک کتاب کمک آموزشي استفاده مي کنند چون کتاب هاي متعدد خود نشانه سردرگمي و بي برنامه گي است و در ضمن بايد کتاب را تا انتها مطالعه کنند.

5 . دانش آموزان موفق استعداد و توانايي خود را مي شناسند و از آن براي رسيدن به هدف استفاده مي کنند و با تقويت استعداد خاص خود که در هر انساني وجود دارد خود را به نابغه تبديل مي کنند شايد عدم آگاهي از استعداد و يا تقويت نکردن استعداد باعث مي شود که خيلي از مردم از تبديل شدن به فردي خاص و موفق باز بمانند. شناخت توان واقعي و استعداد باعث مي شود که انسان از خود انتظار بيش از حد نداشته باشد که در صورت عدم موفقيت منجر به نااميدي و از بين رفتن اعتماد به نفس مي شود و يا خود را دست کم نگيرد که دست کم گرفتن خود هم باعث از بين رفتن فرصت هاي ناب موفقيت مي شود

6 . سخت کوش هستند بهترین دانش آموزان لزوما باهوش ترین نیستند. دانش آموزان زیادی هستند که از هوش ذاتی و طبیعی برخوردارند اما نظم و اعتماد به نفسی ندارند تا بتوانند از این استعداد استفاده کنند. معلمان عاشق دانش آموزانی هستند که فارغ از سطح هوش شان، سخت کوش هستند زیرا این افراد درنهایت، موفق ترین دانش آموزان خواهند بود.

سخت کوشی دانش آموز یعنی تکالیف و وظایفی را که به او محول شده است به موقع انجام دهد و برای انجام آن ها تمام تلاشش را کند، هر زمان که نیاز به کمک داشته باشد سوال بپرسد و برای امتحانات زمان بگذارد تا بهترین نمره را کسب کند

7 . مثبت فکر میکنند : معلمان دوستدار دانش آموزانی خوش فکر و مثبت هستند. داشتن نگرشی مثبت مستقیما بر یادگیری شما تاثیر می گذارد. اگرچه گاهی روزهایی بد هم وجود دارد اما با تفکری مثبت می توانید برآن ها غلبه کنید. این امر، رفتن به مدرسه را برای شما لذت بخش کرده و دستیابی به موفقیت را آسان تر خواهد کرد

8 . روش درست درس خواندن را میدانند روش درست درس خواندن را بیاموزید و وقتی شروع به خواندن می کنید با تمام حواس به کتاب نگاه کنید، به عکس ها، نمودارها و جزییات توجه کنید . طوری درس بخوانید که نکته مبهمی در ذهنتان باقی نماند

9 . اهدافی برای خود تعیین میکنند

برای خود اهداف آکادمیکی تعیین کنید که هم در یادگیری کوتاه مدت و هم در دراز مدت کاربرد داشته باشد. اهداف خود را دنبال کنید تا به موفقیت برسید؛ حال این موفقیت می تواند قبولی و حضور در دانشگاه باشد یا کسب نمره بهتر در یک آزمون.

این اهداف به شما کمک می کند تا در طول تحصیلات خود تمرکز داشته باشید و همیشه به خاطر داشته باشید که برای چه کاری تلاش می کنید.

برنامه ریزی کنکوری چگونه است؟

به نظر بنده برنامه ریزی کنکور یکی از مهم ترین نکاتی است که باید هنگام درس خواندن یا هر کار دیگر بابت رسیدن به هدف مورد نظر به آن توجه کرد. در این روزها با توجه به اهمیتی که اصول برنامه کنکور دارد، موسسات زیادی به عنوان مشاور حضور پیدا کرده اند تا بتوانند بر اساس توانایی فردی هر شخص میزان درس خواندن آن را در طول روز مشخص کنند. شاید این امر کمی پیچیده باشد که فردی بخواهد برای درس خواندن یا استراحت فرد دیگر ساعت مشخص کند. اما با توجه به علم روانشناسی و فکت هایی که در زمینه طبقه بندی اطلاعات مغز وجود دارد, برنامه ریزی قادر است اطلاعات دریافتی را با نظم بهتری درون مغز پردازش کند. اصول برنامه ریزی کنکور سبب می شود تا دیگر خستگی یا اتلاف وقت نداشته و شخص قادر است با انرژی بهتر و فهم دقیق تر مطالب را بازنگری یا خلاصه نویسی کند.

اما برنامه ریزی کار کالا پیچیده ای و نیاز به تخصص است. یعنی هر فرد نمی تواند بدون دانش کافی اقدام به برنامه ریزی حتی برای خود کند. در این قسمت حضور یک مشاور پر قدرت و البته با دانش زیاد احساس می شود. مشاور با تکیه بر دانش و آگاهی های خود و البته مطالعه و شناخت روحیات هر فرد برنامه ای با توجه به کشش و فهم فرد نوشته تا بهترین بازخورد را داشته باشدبرنامه ریزی ، فرآیند تصمیم گیری برای اهداف مورد نظر و انتخاب راه ها و روش های دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده است. برنامه ریزی این است که، از قبل تصمیم گیری شود که چه کاری باید انجام شود.

برنامه ریزی روزانه و یا همان برنامه ریزی یک فرایند تصمیم گیری فکری است که در آن بایستی تفکر خلاق و تخیل به کار رود. برای برنامه ریزی روزانه ، می توانید بهترین الگوهای خالی برای نوشتن برنامه کاری روزانه و یا نوشتن برنامه روزانه دخترانه را کشف کنید. این الگوها به شما کمک می کند به راحتی روز خود را برنامه ریزی کنید ، کارها را به موقع انجام دهید و در طول روز پربار باشید و پیشنهاد میکنم برای رسیدن به الگو های بهتر میتوانید از کتاب برنامه ریزی هم استفاده کنید

در حقیقت نوجوانان امروز در دنیایی پیچیده تر و پر استرس تر از دنیای دوران نوجوانی والدینشان زندگی می کنند. مدیریت زمان برای نوجوانان دغدغه پررنگ و مهمی شده است و بدون توجه به مهارت های آن ممکن است مشکلات بزرگی برای آن ها ایجاد شود که تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد در دورانی که پیشرفت انسان در تکنولوژی بسیار تندتر از گذشته شده است و همه ما با درگیری های جدید رو به رو هستیم؛ مدیریت زمان برای هر نوجوان و پدر و مادری مهم است و باید فعالیت‌هایی در راستای انجام آن صورت بگیرد.